Trening na basenie

Pływanie to świetny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, poprawę kondycji i wyrzeźbienie ciała. Jakie mięśnie pracują podczas pływania? Ile czasu trzeba spędzić na basenie? Od czego zacząć na basenie w walce z kilogramami?

Masa mięśniowa, treningi pływackie

Biorąc pod uwagę, że woda ma 800 razy większą gęstość niż powietrze, każdy ruch w niej wymaga więcej energii. Ciało w wodzie, aby pokonać pewien odcinek musi uruchomić ponad 40 mięśni. Zaangażowane zostają:

• ramiona,
  • brzuch,
  • grzbiet,
  • pośladki,
  • nogi,
  • uda.

Ciekawostką jest, że pływanie to jedna z nielicznych aktywności, która wzmacnia powięzi. To błony, które pełnią funkcję ochronną dla mięśni.

Dzięki pływaniu budujesz mięśnie:

• powierzchniowe, środkowe i głębokie szyi,
  • prostowniki i zginacze ramienia,
  • głęboki i powierzchowny grzbietu,
  • klatkowy większy i mniejszy,
  • mięsień prosty i skośny brzucha,
  • piramidowy,
  • lędźwi,
  • biodrowy,
  • pośladkowy średni i wielki,
  • czworogłowy i dwugłowy uda,
  • trójgłowy łydki.

Zbudowanie mięśni pływając jest możliwe. Najważniejsza jest:

• intensywność treningów,
  • systematyczność,
  • częstotliwość treningów,
  • objętość.

Trening powinien być wykonywany 3 razy w tygodniu i dostosowany do poziomu osoby trenującej. Osoba początkująca powinna zacząć od przepłynięcia 50 metrów, zaawansowana 100 metrów a profesjonalista 200 metrów. W planie treningowym uwzględnione są następujące style pływackie:

• kraul na plecach,
  • kraul na piersiach,
  • styl motylkowy zwany również delfinem,
  • żabka inaczej zwany klasycznym,

Sprawdź też: Style pływackie

Jak długo powinien trwać trening na basenie?

Jeśli pływasz głównie w celach rekreacyjnych i zależy ci tylko na relaksie w wodzie, to każda wizyta na basenie jest odpowiednia. Pływacy, którzy chcą poprawić swoją technikę, zwiększyć prędkość i wytrzymałość, powinni trenować regularnie. Zaleca się trzy wizyty na basenie w tygodniu. Trening powinien trwać od 30 do 45 minut. Trenując systematycznie przez okres 10 tygodni jesteśmy w stanie poprawić wentylację płuc o około jedną dziesiątą.
Sprawdź też: Oddech podczas pływania

Mięśnie brzucha, a treningi pływackie

Pływanie jest efektowne dla mięśni brzucha, bo to własnie brzuch utrzymuje ciało na powierzchni wody. Podczas pływania zaangażowanych jest ponad 40 mięśni w tym tzw. proste i skośne.

Uważa się, że styl motylkowy (delfin) angażuje najbardziej mięśnie brzucha. Dzieje się tak dlatego, że wykonuje się delfinową pracę ciała – na brzuchu oraz plecach. Jest on najtrudniejszy i najbardziej intensywny ze wszystkich stylów. Warto wiedzieć, że tylko regularny i intensywny trening może przynieść pożądane efekty.

Sprawdź też: Jak nauczyć się pływać stylem motylkowym?

Odchudzanie na basenie – podstawowe zasady

Pływanie to świetny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Pozwala uzyskać szczuplejsze ciało i ogólne dobre samopoczucie. Pływanie w basenie jest polecane dla początkujących. Półgodzinna aktywność w wodzie spala więcej tłuszczu niż wysiłek na lądzie.

• Zalecany jest basen z wodą o temperaturze ok. 25°C . Pływanie w zimnej wodzie przyspiesza metabolizm.
  • Warto dużo się ruszać w wodzie, należy unikać stania lub siedzenia w jednym miejscu.
  • Osoba zaczynająca przygodę z odchudzaniem na basenie powinna zacząć treningami od 10 do 20 minut trzy razy w tygodniu. Stopniowo powinno zwiększać się treningi od 30 do 45 minut od pięciu do siedmiu dni w tygodniu. Warto pamiętać, aby zwiększenie intensywności treningów było stopniowe. Pozwoli to uchronić przed przemęczeniem oraz urazami.
  • Trening na basenie powinien być urozmaicony – zalecane jest zmienianie stylów pływania, używania deski pływackiej. Warto rozważyć zajęcia z aqua aerobiku.
  • Pierwszą część basenu przepłynąć najszybciej jak się potrafi, a drugą połowę spokojnym tempem.
  • Nie objadanie się po treningu – chłodniejsza woda zwiększa apetyt. Warto po treningu w wodzie sięgnąć po jogurt czy owoce.

Sprawdź też: Rozgrzewka przed pływaniem