Jak nauczyć się pływać stylem motylkowym

W kilku kolejnych artykułach chcielibyśmy Wam przybliżyć style i techniki pływania. Na każdym etapie kształcenia młodych i nieco starszych pływaków, dobrze jest mieć taką wiedzę. Pomoże ona Wam wyklarować Wasze cele i oczekiwania wobec tego sportu. A więc zaczynamy!

Jak zaczynać to spektakularnie, a więc na początek bierzemy „na tapetę” jeden z najbardziej efektownych stylów pływackich, czyli styl motylkowy, potocznie zwany delfinem. Ten model pływania wykreował Volney Wilson, na podstawie obserwacji ruchu ryb. W 1938, dzięki przepłynięciu stylem motylkowym, zakwalifikował się on do olimpiady olimpijskiej. Został jednak zaraz potem zdyskwalifikowany, ponieważ nie była jeszcze wtedy to technika oficjalnie uznana. Styl jednak przetrwał do dziś. Tyle ciekawostek a teraz garść faktów.

1. Styl motylkowy technika

Jak już wspomnieliśmy, jest to technika niezwykle widowiskowa, jednocześnie jednak uznana jest za jedną z najtrudniejszych do nauczenia. Wymaga ona od pływaka dużej kondycji fizycznej i precyzyjnych umiejętności. Przyjmujemy przy niej pozycję ciała na piersiach, ruch nóg przypomina ruchy delfina, a ręce są równocześnie przenoszone nad wodą, aby później przenieść je do tyłu.

2. Styl motylkowy ćwiczenia i metodyka nauczania

Pływanie stylem motylkowym zaczynamy od opanowania tzw. delfinowatych ruchów ciała. By to osiągnąć głowa, klatka piersiowa, biodra i nogi powinny poruszać się oddzielnie w górę i w dół (np. gdy głowa jest w dole, do góry idą biodra), tak aby razem tworzyć w pełni harmonijny ruch. Nogi przy tym powinny być złączone razem, wyprostowane, z wyciągniętymi palcami. Następnie doskonalimy pracę rąk. Powinny one pracować obustronnie, a praca ta winna objawiać się w krążeniu ramion. Rozpoczynamy z oboma ramionami wyciągniętymi przed głową, a następnie odpychamy się aż do momentu, kiedy wyprostujemy ramiona za sobą (w okolicy bioder). Wtedy ramiona wychodzą z wody i energicznym zamachnięciem się wracają do pozycji przed głową. Bardzo istotne jest też wyszkolenie prawidłowego oddechu. Skomplikowane? Trochę, tak. Dlatego nie polecamy, by naukę podejmować samodzielnie. Będzie nam do tego niezbędny wykwalifikowany instruktor, który poprowadzi nas krok po kroku.

3. Styl motylkowy a kręgosłup

Delfin, jak i inne style pływackie mają zbawienny wpływ na nasze ciało. Przy jednak regularnym uprawianiu tego sportu i chęci wyeliminowania wad postawy styl motylkowy nie będzie najlepszym pomysłem. Tak ułożenie rąk, ja i nóg nie jest korzystne dla wad postawy. Wpływ pracy nóg na odcinek lędźwiowy jest uzależniony od techniki. Przy prawidłowym wykonywaniu ruchów może być to dla nas zbawienne, ale gdy nie jest on prawidłowy, może wyrządzić nam więcej szkody niż pożytku, znów więc apelujemy do skorzystania z pomocy instruktora.

Jak nauczyć się pływać stylem grzbietowym? ←←← sprawdź

4. Styl motylkowy – jakie mięśnie angażujemy do pracy?

Pod tym względem delfina można nazwać gigantem, angażuje on bowiem intensywnie praktycznie cały aparat ruchu. Przy ruchu rąk pracują przede wszystkim mięśnie: najszerszy grzbietu, czworoboczny, równoległoboczny. Ruchy nóg są zsynchronizowane z ruchami tułowia, odbywają się z góry na dół, przy czym mocniejsza jest praca w dół. W ruchach tych biorą udział mięśnie: pośladkowe wielkie, kulszowo-goleniowe, prostowniki stawów kolanowych i zginacze stawów biodrowych. Jeśli chodzi o pracę samych stóp, to angażują one mięśnie: trójgłowe łydki, piszczelowe przednie, zginacze palców i palucha. Styl motylkowy, chociaż nie jest najszybszy, to jednak pozwala spalić największą ilość kalorii.

Jak nauczyć się pływać stylem grzbietowym? ←←← sprawdź

5. Styl motylkowy błędy

Jak już wspomnieliśmy, jest to styl wymagający więc, bez pomocy instruktora może pojawić się bardzo wiele błędów. Najczęstsze z nich to: błędy w koordynacji ruchowej, zbyt zadarta głowa, nogi całkowicie pod wodą – bez ruchu tzw. kopnięcia.

Podsumowując więc, przekornie na początek wybraliśmy chyba najbardziej wymagającą technikę. Nadaje się ona dla już wprawionych pływaków, którzy po nauce kraula mają „apetyt” na więcej. Może jednak zainspiruje Was to do rozpoczęcia przygody z pływaniem, a w celach postawicie sobie aby opanować też w końcu styl motylkowy. Życzymy zatem wytrwałości. Gwarantujemy, że warto!