Aktywność fizyczna w wodzie przynosi wiele korzyści zdrowotnych, o których być może nie zdajesz sobie sprawy. Czy regularne wizyty na basenie wydłużą nasze życie i poprawiają wydolność płuc? Jakie są korzyści z pływania? Jakie mięśnie pracują podczas wysiłku w wodzie?
Regularne pływanie na basenie – korzyści
Regularne pływanie to świetny sposób na utrzymanie dobrej kondycji. Najbardziej oczywistą korzyścią płynącą z tej aktywności jest oczywiście sam ruch i wyjście z domu – ale to nie wszystkie jej zalety. Oto lista najważniejszych korzyści płynących z regularnego pływania:
- Wzmacnia układ krwionośny – Pływanie poprawia wydolność naszego układu krążenia, co z kolei wzmacnia nasz układ odpornościowy. Umiarkowane ćwiczenia fizyczne poprawiają wydolność naszego serca i zwiększają pojemność naszych płuc.
- Łagodzenie stresu- podczas pływania uwalniają się endorfiny, które u wielu osób mogą wywołać uczucie szczęścia Regularne, płynne ruchy ciała i spokojna powierzchnia wody mają kojący wpływ na wiele osób.
- Koryguje wady postawy- aktywność w wodzie nie obciąża kręgosłupa ani stawów. Wzmacnia mięśnie, które są odpowiedzialne za podtrzymywanie całego ciała.
- Pomaga zrzucić zbędne kilogramy – podczas pływania zużywa się więcej zapasów tłuszczu niż np. bieganie.
- Obniża poziom złego cholesterolu – regularne wizyty na basenie znacznie obniżają ciśnienie krwi i tym samym spada tętno spoczynkowe.
- Odciążenie stawów, kręgosłupa – Ze względu na siłę wyporową, nasze ciało w wodzie jest lżejsze. Dajemy odpocząć stawom, ścięgnom tym samym wszystkie napięcia z okolic ramion, pleców, szyi znikają. Mięśnie kręgosłupa się wzmacniają.
- Poprawa kondycji oraz wytrzymałości – podczas pływania angażujemy całe ciało do pracy. W zależności od tempa i stylu pływania możemy poprawić wytrzymałość i kondycję.
Sprawdź też: Jak często warto chodzić na basen?
Jakie mięśnie pracują podczas pływania?
Podczas pływania angażowana jest praktycznie każda grupa mięśniowa i utrzymywana jest prawidłowa postawa ciała. Podczas aktywności w wodzie możemy wykonywać ruchy, których nie wykonalibyśmy w inny sposób. Woda stanowi naturalny opór, równomiernie obciążając mięśnie, a jednocześnie nie obciążając stawów, kości i krążków międzykręgowych.
Aktywność fizyczna w wodzie wzmacnia mięśnie pośladkowe (średni i wielki) oraz nóg (m.in. mięsień czworogłowy uda, mięsień dwugłowy uda). Dodatkowo zaangażowane są mięśnie ramion, brzucha czy grzbietu. Podczas pływania używamy również mięśni stóp i dłoni. Tym samym stabilizuje się kręgosłup oraz sztywność stawów się zmniejsza. Ciekawostką jest, że pływanie pomaga wzmocnić powięzi. To błony, które chronią mięśnie.