Wielu z nas mylnie uważa, że prawidłowe pływanie to głównie kwestia wykonywania właściwych ruchów kończynami. Tak jednak nie jest. Bardzo często okazuje się, że barierą ciężką do pokonania nie jest utrzymanie się na wodzie i ruchy, ale prawidłowy oddech. Kluczowym jest więc aby opanować właściwą technikę oddychania. Zyska na tym nie tylko styl naszego pływania, ale i nasze płuca.
Oddychanie podczas pływania
Wielu niewprawionych pływaków stara się wykonać pełen cykl oddechowy (wdech i wydech) podczas wynurzenia się z wody. Skutkiem tego jest nie tylko znaczące spowolnienie płynięcia, ale i zachłyśnięcie się wodą.
Prawidłowy oddech w pływaniu to pełen wdech ustami podczas wynurzenia i równie pełen wydech ustami, nosem, bądź ustami i nosem jednocześnie, pod wodą. Ważne jest przy tym także tempo wykonywania wdechu i wydechu. Często wydychamy powietrze zbyt gwałtownie, a powinno się to odbywać powoli, stopniowo i możliwie swobodnie. Dzięki temu, przy wykonywaniu kolejnego wdechu będziemy mieć wolne miejsce w płucach.
Wyporność ciała w wodzie
Biorąc oddech, napełniamy płuca powietrzem, dzięki czemu nasze płuca przypominają balon i unoszą górną partię ciała do góry. Skutkuje to opadanie bioder i nóg do dołu – pozycja naszego ciała w wodzie jest nieprawidłowa, nasze ruchy spowolnione, a my bardziej zmęczeni.
Jak pływać szybciej? ←←← sprawdź!
Dwutlenek węgla w organizmie podczas pływania
Oddech jest chyba najbardziej naturalną z czynności naszego organizmu. Główną rolą naszego układu oddechowego jest dostarczenie tlenu naszemu ciału i wydalenie z niego nadmiaru dwutlenku węgla.
Podczas wysiłku fizycznego, wzrasta zapotrzebowanie na tlen, a tym samym zwiększa się produkcja dwutlenku węgla. Dlatego też poprawne wdychanie i wydychanie powietrza pozwala na właściwą wentylację organizmu.
W kontekście nauki prawidłowego oddechu istotne jest, abyśmy jak najszybciej oswajali nasze dzieci z wodą. Niemowlaki mają odruch naturalnego oddechu pod wodą, przedszkolaki natomiast nie mają balastu złych doświadczeń związanych np. z zachłyśnięciem się wodą, dlatego też z dużo większą otwartością podchodzą do nauki. Niestety często z nauką wydechu mają największy problem dorośli.
Czy nawroty w pływaniu są ważne? ←←← sprawdź!
Dobra wiadomość jest taka, że wykwalifikowana kadra instruktorska PAAR z każdym tego typu wyzwaniem sobie poradzi i pokona złe nawyki. Wystarczy kilka lekcji z nami, żeby każdy poczuł się w wodzie pewnie i czerpał radość z pływania. To stanowi nasz priorytet. Zapraszamy!
Zapraszamy do śledzenia naszego fanpage’a!
www.facebook.com/polskaakademiaaktywnegorozwoju