Pływanie to niezwykle wymagający sport, który pozytywnie wpływa na ogólną sprawność fizyczną. Pływając, wzmacniamy wszystkie mięśnie, a zwłaszcza mięśnie pleców. Poprawiamy również siłę mięśni oraz wytrzymałość.
Jak dobrze pływać pod wodą?
Pod wodą możemy stosować tylko wybrane techniki pływania. Najwygodniejszym stylem pływania jest przyjęcie tak zwanej „strzałki”. Rozłożenie i wyprostowanie ramion zmniejsza opór wody. Zużywa ona mniej energii oraz pozwala na zaoszczędzenie powietrza pod wodą. Jednak najlepszym stylem do tego rodzaju pływania jest „żabka”. Wszystkie ruchy wykonuje się dokładnie tak, jak podczas tradycyjnego pływania.
Schodząc pod wodę, robimy wdech. Nie musi on być głęboki. Potrzebujemy go tylko na kilka sekund. Dzięki odpowiedniemu treningowi możemy wydłużyć czas, przez jaki jesteśmy w stanie nie oddychać. Po wypłynięciu na powierzchnię wody powoli i spokojnie wypuszczamy powietrze. Gdy jesteśmy zanurzeni pod wodą, powoli wydychamy powietrze przez usta lub nos. Płyniemy powoli, aby nie tracić dużo energii.
Istotnym elementem dobrego pływania pod wodą jest również wyrównanie swojego tętna. Można to uzyskać to w stanie głębokiego relaksu. Wykonywanie określonych oddechów przeponowych np. wdech 4 sekundy, zatrzymanie oddechu 4 sekund, wydech 8 sekund itp. Takie ćwiczenie warto wykonywać na sucho, w domu.
Sprawdź również: Style pływackie
Korzyści z pływania pod wodą
Pływanie pod wodą jest bardzo dobre dla układu krwionośnego. Wzmacnia również układ odpornościowy, płuca oraz serce. Podczas pływania zaangażowane są praktycznie wszystkie mięśnie, które walczą z oporem wody. Dzięki temu budujemy mięśnie. Regularne wizyty na basenie są w stanie skorygować wadę postawy oraz poprawić kondycję stawów. Pływanie redukuje również stres i obniża poziom złego cholesterolu.