Rozgrzewka przed pływaniem

Wiele razy mówiliśmy już tu o zaletach pływania. Wskazywaliśmy też, że jest to sport praktycznie dla każdego: przedszkolaków ludzi starszych, ludzi otyłych, a także tych po kontuzjach czy zabiegach. Na uniwersalność tej dyscypliny wpływa między innymi gęstość wody i stawiany przez nią opór. Dzięki czemu zapobiegamy przeciążeniu stawów podczas pływania.
Wiedzę to posiada już wielu z nas, co niestety może zaprowadzić nas na manowce. Jest to bowiem dyscyplina bezpieczna, ale i wymagająca przygotowania w postaci rozgrzewki. Dziś więc zajmiemy się tym tematem.

Dlaczego warto się rozgrzewać przed pływaniem?

Rozgrzewka w przypadku każdego sportu służy temu samemu, czyli uaktywnieniu ciała przed większym wysiłkiem. Istotne są tu oczywiście głównie mięśnie i stawy, ponieważ to one się zaraz bardzo dla nas napracują.

Przy pływaniu rozgrzewka chroni nas skutecznie przed wystąpieniem skurczy mięśni, które w wodzie są niesamowicie groźne i stają się niestety często przyczyną największych tragedii, czyli utonięć. Warto więc sprawę potraktować naprawdę poważnie.

Przeprowadzając rozgrzewkę na terenie basenu pamiętaj, aby robić to w miejscu mniej uczęszczanym i nie za blisko wody.

O jakiej porze warto chodzić na basen? ←←← sprawdź!

Ćwiczenia na rozgrzewkę

Ćwiczenia na rozgrzewkę nie są specjalnie wyrafinowane i skomplikowane. Radzimy zacząć od delikatnego pobudzenia organizmu truchtem w miejscu. Przyspieszy to pracę naszego serca i poinformuje nasze mięśnie o potrzebie przygotowania się na wysiłek.

Skupiamy się na rozgrzaniu tych partii mięśni i stawów, które za chwilę będą wykonywać największą pracę, czyli mięśnie ramion, nóg, grzbietu. Wystarczy więc wykonać kilka krążeń ramionami w przód i tył, skręty tułowia i krążenie karku. Dajmy sobie na to chwilę i nie wykonujmy gwałtownych ruchów. W rozgrzewce stawiamy na precyzję.

Nie zapominajmy także o rozciąganiu, które jest ważne tak przed treningiem, jak i po.  Możemy więc wykonać wymachy ramionami (rozciąganie klatki piersiowej i pleców), naprzemienne przyciąganie kolan do klatki piersiowej, skłon na prostych nogach (rozciągnie mięśnia dwugłowego – tył uda), przysiad do skłonu na prostych nogach i wiele, wiele innych.

Skorzystajmy tutaj z pomocy instruktora, który będzie doskonale wiedział, który zestaw na rozgrzewkę dla nas wybrać.

Jak długo powinna trwać rozgrzewka?

To ma być tylko część naszego treningu. Wystarczy dosłownie parę minut i kilka powtórzeń każdego ćwiczenia. Pamiętajmy, że dzięki prawidłowo wykonanej rozgrzewce zapewniamy sobie prawidłową stymulację organizmu przed wysiłkiem.

Istotne jest, aby naszych milusińskich także przyzwyczajać do obowiązku jej wykonywania. Przekonajmy ich, że to też może być fajna zabawa, która przyniesie im wiele korzyści. Wyrobienie tego nawyku może nie przesadzając uratować nam życie, potraktujmy to więc poważnie i jako kochający rodzice, przyzwyczajmy także do rozgrzewki nasze dzieci.