Kategorie: Blog | Pływanie PAAR

Praca nogami podczas pływania kraulem

Pływanie to sport gdzie kluczowe znaczenie ma technika. Na nią składają się: odpowiednie oddychanie, praca rąk, a także praca nóg.

Już trochę omówiliśmy kwestię oddechu podczas pływania, więc dziś czas zająć się f.

Możemy wskazać dwa czynniki, które sprawią, że nogi będą wykonywać efektywną pracę w wodzie: siła mięśni i to, o czym tak często mówimy, czyli technika.

Pływanie kraulem

W pływaniu tą techniką istotne jest utrzymanie odpowiedniego balansu, innymi słowy starajmy się przy ruchach nóg za bardzo nie bujać na boki. Ruch nogami, co bardzo ważne, rozpoczyna się od bioder, to one go inicjują. Uwierzcie, że sama świadomość tego sprawia, że zaczynami poruszać nogami pod wodą w inny sposób.  Nogi nie powinny być usztywnione, mają one lekko pracować w kolanie.

Częstym błędem w pracy kończyn dolnych podczas kraula jest chęć wykonania jak największych ruchów. Uwiercie, że nie tędy droga. Zamiast tego niech te ruchy będą małe, ale efektywne.

Cała praca nóg powinna być wykonywana pod wodą. Stopa będzie lekko przecinać taflę wody, bez wynurzania się.

Idealny więc ruch wygląda tak: zaczynamy go od bioder, prostą nogę prowadzimy w górę i tuż przy zmianie kierunku ruchu lekko uginamy kolano, by przy wykonaniu wykopu nogę znów wyprostować.

Praca nóg podczas pływania

Skomplikowane? Może i tak, gdy się o tym czyta! W praktyce nie jest to takie trudne i dzięki pomocy dobrego instruktora w krótkim czasie możemy opanować poprawną technikę.

Dlaczego tak naciskamy na profesjonalny trening?  Nie tylko dlatego, że mamy najlepszych instruktorów J  Tak zupełnie poważnie, to w pływaniu każdy ruch ma znaczenie. Instruktor poprowadzi Was w odpowiednim tempie przez kolejne kroki. Gdy będziecie opanowywać pracę nóg, to właśnie na niej trener skupi całą uwagę i wskaże odpowiednie ćwiczenia korygujące błędy.

Dzięki temu nasza technika nie będzie przypadkowa a prawidłowa a trening dużo bardziej efektywny. Zachęcamy serdecznie! To idealny moment by nabrać wprawy przed wakacyjnym szaleństwem.