Styl grzbietowy. Jak nauczyć się pływać stylem grzbietowym

Dziś omówimy dla Was jeden z najmniej wymagających ze stylów pływackich mianowicie – pływanie stylem grzbietowym.
Co sprawia, że takie jest mniemanie o tej technice? Nauka pływania stylem grzbietowym jest prosta, a to ze względu na brak potrzeby zanurzania głowy, co przy pierwszym zetknięciu z wodą jest najbardziej stresogenne. Oddychanie w stylu grzbietowym jest więc niczym niezakłócone i potrzebna jest tylko jego koordynacja z ruchami reszty ciała. Z tego względu jest to styl polecany dla początkujących.

Jak więc pływać stylem grzbietowym?

Nawet tutaj trzeba przestrzegać kilku zasad, mimo że jak wspomnieliśmy, technika pływania stylem grzbietowym nie jest skomplikowana. Przede wszystkim więc pamiętajmy o zachowaniu prawidłowej pozycji ciała. Istotne jest aby bioder nie zanurzać w wodzie. Dzięki temu nie będą one wciągały pod nią nóg.

Co dalej? To najprzyjemniejsza część nauki – zrelaksujmy się i rozluźnijmy. Pozwólmy, by ciało naturalnie unosiło się na wodzie. Jak już opanujemy ten etap, możemy dołączyć pracę rąk. Wynurzamy najpierw jedno ramię i wykonujemy nim ruch okrężny do tyłu, następnie drugie. I tak naprzemiennie. Nie spieszmy się, pozwólmy dopracować ten ruch do perfekcji. Do rąk następnie dołączmy nogi, które wykonują ruchy podobne do tych w kraulu, czyli tzw. nożyce.

Głowa podczas pływania stylem grzbietowym powinna być utrzymywana jak najbardziej płasko, wzrok powinniśmy mieć skierowany w kierunku ściany basenu, od której się oddalamy. Ręce muszą ciągle i naprzemiennie pracować, wdech powinien być wykonywany, kiedy jedna ręka znajduje się w wodzie.

Pływanie stylem grzbietowym polecamy zaczynać pod czujnym okiem instruktora, który na każdym etapie będzie sprawdzał Wasze postępy i eliminował ewentualne błędy. Pamiętajmy bowiem, że jeśli teraz nauczymy się poprawnie wszystkich ruchów, będzie nam później łatwiej przejść do trudniejszych technik.
To jednak nie koniec zalet tego stylu. Mimo że wydaje się on nie być męczący, to jednak dzięki niemu także możemy skutecznie zgubić zbędne kilogramy. Udowodniony jest bowiem zbawienny wpływ pływania stylem grzbietowym na odchudzanie.

Pływanie stylem grzbietowym to także intensywna praca mięśni i połączona z tym korekcja wad kręgosłupa.

Mówi się, że spośród wszystkich dostępnych, znanych stylów pływackich, dla kręgosłupa najkorzystniejszym jest pływaniem grzbietem. Wzmacnia bowiem te mięśnie, które stanowią podporę dla niego, a co za tym idzie, umacniany jest cały układ ruchu. Podobnie wzmocnione zostają plecy oraz poprawia się elastyczność szyi. Podczas wykonywania ruchów rąk we właściwej pozycji, umacniany jest także mięsień czworoboczny grzbietu i równoległoboczny grzbietu. Rozciągane są mięśnie klatki piersiowej. Praca nóg z kolei wpływa na korekcję odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Co jeszcze daje pływanie stylem grzbietowym? Bezpieczeństwo. Jest to styl nieurazowy, dzięki czemu mogą nim pływać kobiety przez cały czas trwania ciąży, a także ludzie starsi. Jest on wyjątkowo relaksujący i odprężający, polecany więc tym zabieganym i zestresowanym. Uwierzcie nam, że godzina na basenie ze stylem grzbietowym przyniesie Wam dużo więcej spokoju i korzyści niż godzina spędzona przed telewizorem. Zapraszamy więc na basen!

Zapraszamy do śledzenia naszego fanpage’a!
www.facebook.com/polskaakademiaaktywnegorozwoju

Udostępnij wpis na Facebooku!

Inne wpisy

Jak dobrze pływać pod wodą?

Pływanie to niezwykle wymagający sport, który pozytywnie wpływa na ogólną sprawność fizyczną. Pływając, wzmacniamy wszystkie mięśnie, a zwłaszcza mięśnie pleców. Poprawiamy również siłę mięśni oraz wytrzymałość.

Spalanie kalorii na basenie

Chcesz schudnąć i wymodelować sylwetkę w przyjemny i szybki sposób? Wybierz pływanie! Już po 20 minutach pływania zaczniesz spalać kalorie. Co więcej, ta dyscyplina nie tylko pomoże ci poprawić stan zdrowia, ale również wzmocni kręgosłup. Czy da się schudnąć na basenie i ile kalorii spalisz, pływając?

Trening na basenie

Pływanie to świetny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, poprawę kondycji i wyrzeźbienie ciała. Jakie mięśnie pracują podczas pływania? Ile czasu trzeba spędzić na basenie? Od czego zacząć na basenie w walce z kilogramami? Masa mięśniowa, treningi pływackie Biorąc pod uwagę,…

Jakie okulary do pływania?

Jakie są najlepsze okulary do pływania? Jak je wybrać? Na jakie aspekty techniczne należy zwrócić uwagę? Który model jest najlepszy do pływania rekreacyjnego, a który do regularnych treningów? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Jakie korzyści przynosi pływanie

Aktywność fizyczna w wodzie przynosi wiele korzyści zdrowotnych, o których być może nie zdajesz sobie sprawy. Czy regularne wizyty na basenie wydłużą nasze życie i poprawiają wydolność płuc? Jakie są korzyści z pływania? Jakie mięśnie pracują podczas wysiłku w wodzie?

Jak nauczyć się pływać

Na temat tego, jak nauczyć się pływać, powstało już wiele poradników. Jest to umiejętność, którą warto nabyć. Często mówi się, że osoba, która nauczyła się pływać, zrobiła to sama i nikt nie musiał jej pilnować. Czy faktycznie jest to bezpieczne? Jak można nauczyć się samemu? Czy trzeba chodzić na lekcje pływania?