Przy jakich schorzeniach polecane jest pływanie

Dużo już mówiliśmy o zaletach pływania i jego pozytywnym wpływie na nasze ciało. Zapewne wiecie już także, że jest ono zalecane nie tylko tym, którzy chcą się pochwalić wspaniałą sylwetką ciała, ale także tym, którzy wymagają rehabilitacji.

Na wstępie chcemy jednak podkreślić, że przy różnych schorzeniach wymagają różnych metod pływackich i ćwiczeń w wodzie tak więc kluczowe jest tutaj, aby skonsultować się z doświadczonym instruktorem nauki pływania.

Jedną z największych zalet pływania jest odciążanie stawów i kręgosłupa, które w trakcie aktywności w wodzie mogą wykonywać o wiele lżejszą pracę niż w przypadku innych ćwiczeń. Za to o wiele ciężej pracują na przykład mięśnie grzbietu, których zadaniem jest podtrzymywanie kręgosłupa.

Ulga dla kręgosłupa

Kręgosłup stanowi filar naszego ciała. Bądź co bądź dźwiga on całą naszą górną część ciała. Jest on niestety także dość podatny na przeciążenia i uszkodzenia. Mówi się, że bóle w obrębie kręgosłupa stają się kolejną z chorób cywilizacyjnych, a pływanie stanowi na to znakomite lekarstwo.

Poszczególne style pływackie pozwalają nam skutecznie wspomagać leczenie wad kręgosłupa. Przykładowo, klasyczny styl pływania pozwala wpłynąć na niekorzystne zmiany w obrębie lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Jest skuteczną metodą walki ze skoliozą, a nawet płaskostopiem. Z kolei motylkowy styl pływacki znacznie wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe. Wspomaganie leczenia wad postawy poprzez pływanie jest możliwe, ponieważ ten rodzaj aktywności fizycznej kształtuje tzw. gorset mięśniowy.

Pływanie, a korekcja postawy? ←←← sprawdź!

Rehabilitacja przez pływanie

Obciążenie stawów podczas ćwiczeń trwających 45 minut odpowiada zaledwie 10 minutom ćwiczeń na lądzie! Rezultatem tego jest znaczne przyspieszenie odzyskania sprawności w życiu codziennym.

Właściwości wody wpływają na osobę rehabilitowaną pozytywnie nie tylko ruchowo, ale również psychicznie, ponieważ jest on w stanie poruszać się bardziej niezależnie. Siła wyporu w wodzie powoduje pozorną utratę ciężaru ciała, co wpływa na: zmniejszoną kompresję stawów, lepsze samopoczucie, relaksację.

Wskazaniami do rehabilitacji w wodzie są takie schorzenia jak:
mózgowe porażenie dziecięce, udar mózgu, uraz czaszkowo-mózgowy, choroba Parkinsona, wady postawy, bóle kręgosłupa, uszkodzenia i przerwanie rdzenia kręgowego, ADHD, autyzm, uszkodzenia ortopedyczne, zwyrodnienia stawów, złamania, choroba Rotha czy choroby reumatologiczne.

Popularną metodą pracy rehabilitacyjnej w wodzie jest metoda Halliwick. To metoda oparta na zasadach mechaniki ciała i hydrodynamiki. Jest ona stworzona dla ludzi zarówno zdrowych, jak i chorych, jako bezpieczna forma nauczania pływania oraz jako forma terapii. Metoda ta wykorzystuje efekty rotacyjne powstałe dzięki sile wyporu i turbulencji. Główne jej cele to między innymi doskonalenie chodu, ustawieniu głowy, zmniejszenie nadmiernego napięcia mięśniowego, zwiększenie zakresu ruchomości, obniżenie dolegliwości bólowych, zwiększenie wydolności fizycznej. Metodę Hallwicka stosuje się grupowo, jak również indywidualnie. O szczegóły zapytajcie naszego instruktora!

Pływanie dla osób chorych

Pływanie dla osób chorych to coś więcej niż dla osób zdrowych. Może przynieść ulgę w bólu fizycznym, poprawić kondycję psychiczną i znacząco skrócić okres powrotu do zdrowia. Ważne jest, aby ćwiczenia w wodzie odbywały się pod bacznym okiem osoby wykwalifikowanej. Pływanie bez takiej kontroli może zaszkodzić choremu.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Możecie w łatwy sposób pomóc sobie lub swojemu bliskiemu!