Dziś zajmiemy się przybliżeniem Wam działu nauki, jakim jest hydroterapia. Nazywana hydropatią, aquaterapią lub wodolecznictwem to dział fizjoterapii wykorzystujący właściwości wody. Kąpiele, natryski i okłady stosuje się w celach leczniczych, profilaktycznych i rehabilitacyjnych. Olbrzymi zakres możliwości oddziaływania ciśnieniem i temperaturą sprawia, że istnieje ok. 120 różnych zabiegów hydroterapeutycznych.
Hydroterapię stosuje się w celu leczenia rozmaitych schorzeń. Kluczem jest odpowiedni dobór serii zabiegów i ich konkretnych parametrów. Wodolecznictwo poleca się pacjentom cierpiącym na: choroby serca i układu krążenia, choroby układu oddechowego, choroby układu nerwowego, choroby przewodu pokarmowego i przemiany materii, choroby narządów rozrodczych, choroby narządów ruchu, a także w celach rehabilitacji po urazach np. rehabilitacja po wypadku. Ponadto kąpiele mogą też pomagać w uporaniu się z nadmiernym stresem i bezsennością.
Ostatnimi laty wyodrębniła się nowa dziedzina hydroterapii – metoda Halliwick, czyli terapia na basenie.
Rehabilitacja w wodzie tą metodą odbywa się według dziesięciopunktowego programu, który obejmuje trzy fazy: przystosowanie psychiczne do wody, kontrolę równowagi i przemieszczanie się. Stanowi to istotę nauczania motorycznego. Dziesięciopunktowy program jest ułożony w logicznym porządku, gdzie wyćwiczenie kolejnych punktów gwarantuje poczucie bezpieczeństwa, zadowolenie oraz osiągnięcie niezależności w wodzie.
Przy jakich schorzeniach polecane jest pływanie? ←←← sprawdź
Dla kogo przeznaczona jest rehabilitacja w wodzie?
Tego typu terapia w wodzie ma zastosowanie w wielu przypadkach m.in. wykorzystywana jest przy leczeniu zaburzeń lękowych, syndromu adhd, dla dzieci z porażeniem mózgowym, chorób dystroficznych, przepuklinie oponowo-rdzeniowej, dla osób z zespołem Downa, osób po wylewach, po urazach rdzenia kręgowego, dla osób z upośledzeniem umysłowym oraz innymi chorobami pochodzenia neurologicznego, także dla osób starszych, które nie mają odpowiednich nawyków ruchowych w wodzie.
Pływanie, a korekcja wad postawy ←←← Sprawdź!
Nauka pływania dla dzieci
Nie ma tu jednak żadnych ograniczeń, terapia ta może być też stosowana jako regularna nauka pływania dla dzieci. Same założenia metody Halliwick są bowiem do zaadoptowania w każdym treningu nauki pływania. Można je ująć w kilku punktach:
- Najważniejsze jest osiągnięcie tzw. water happiness, czyli dobrego samopoczucia w wodzie. Dopiero po osiągnięciu tego etapu zaczyna się nauka styli pływackich.
- Każdy ruch pływaka asekurowany jest przez instruktora, aż do osiągnięcia przez ucznia niezależności.
- Nauka przebiega bez pośpiechu z naciskiem na indywidualne możliwości pływaka. Zanim instruktor przejdzie do kolejnego etapu, upewnia się, że poprzedni został w pełni opanowany.
- Pomoce wypornościowe w tej metodzie nie są używane.
- Zajęcia są zawsze przeprowadzane w małych grupach prowadzonych przez wyszkolonych w metodzie instruktorów.
Nauka pływania Warszawa
Metoda ta, chociaż bardzo popularna na świecie, w Polsce jest dopiero wprowadzana. Na szczęście, mieszkając w Warszawie macie okazję czerpać z ogromu jej zalet. Jeżeli za Wami lub Waszymi milusińskimi są już nieudane próby nauki pływania, to gwarantujemy, że ta metoda sprawdzi się idealnie. Jej głównym założeniem jest wyrównanie szans społecznych w dziedzinie nauki pływania, ale i podniesienie własnej samooceny i wartości – a przyznajmy, kto z nas nie miewa czasami z tym problemów. Zapraszamy więc do wypróbowania metody Halliwick!
Zapraszamy do śledzenia naszego fanpage’a!
www.facebook.com/polskaakademiaaktywnegorozwoju