Kategorie: nauka pływania dla dzieci

Pływanie dla dzieci – najważniejsze korzyści

Nowy rok szkolny to czas, gdy rodzice planują także dodatkowe zajęcia dla swoich maluchów. Mamy nadzieję, że niektórzy z Was rozważają także zapisanie dzieci na naukę pływania. Aby Was do tego przekonać, podsyłamy garść zalet tego sportu.

Zalety pływania dla dzieci

Dla każdej mamy i każdego taty istotny jest prawidłowy rozwój fizyczny dziecka. Nic z tego nie będzie bez aktywności fizycznej. To ona zapewnia dobrą kondycję i koordynację ruchową. Wszystko to osiągnąć możemy, zapisując dziecko na naukę pływania, gdzie szkolić się ono będzie pod okiem wykwalifikowanego instruktora.

Pływanie jest o tyle bardziej efektywne od innych sportów, iż podczas jego wykonywania działa cały aparat ruchowy – prawie wszystkie partie mięśni. Dodatkowo mięśnie te ulegają sporemu rozciągnięciu. To podwójne działanie pływania na nie sprawia, że zwiększają one swoją siłę i nie skracając się funkcjonalnie. Pamiętajmy, że rozciąganie w okresie rozwoju dziecka jest niezwykle istotne, ponieważ krótkie mięśnie wytwarzają małą moc, ograniczając tym samy ruchomość i mobilność w stawach.

Inne korzyści z pływania

Pływanie ma także zbawienny wpływ na układ oddechowy i układ krążenia. Pływając, pobudzamy krążenie i przepływ krwi. Tym samy wzmacniamy i wspomagamy serce i jego rozrost.

Jeszcze więcej korzyści z pływania czerpiemy dla układu oddechowego. Stosując wiele różnych zabaw związanych z nurkowaniem, stymulujemy płuca naszych małych pływaków. Zdrowe płuca o dużej objętości, poprawią wydolność dzieci na długi okres. Płuca najlepiej rozwijają się w młodym wieku. Jeżeli wtedy ich nie wytrenujemy, to już nigdy nie będziemy mogli zdobyć takiej wydolności.

Pływanie – sport dla dzieci z wadami postawy

Wady postawy wśród dzieci to coraz częstszy problem wśród naszych pociech. Poprzez wielogodzinne siedzenie w szkolnych ławkach, przed komputerami i ogólny brak aktywności fizycznej kręgosłupy naszych dzieci rozwijają się nieprawidłowo.

Systematyczne pływanie to zdecydowanie jedna z najczęściej rekomendowanych dyscyplin sportowych. Nie ma drugiej takiej aktywności, która dba o prawidłową postawę ciała dziecka oraz w tak bezpieczny i skuteczny sposób pozwala skorygować u dzieci nieprawidłową sylwetkę.

Istotne jest jednak tutaj, aby pływać prawidłowo technicznie. Gdy bowiem pływamy np. żabką z zadartą głową ponad powierzchnią wody, tylko pogłębiamy wady postawy. Zapiszmy więc nasze dziecko na zajęcia nauki pływania, gdzie instruktor nauczy naszych małych pływaków efektywnego i poprawnego pływania.

Szybsza nauka w wieku dziecięcym niż w wieku dorosłym

Im szybciej zaczniemy edukację pływacką tym lepiej. Dorośli, którzy byli uczeni pływania często przez swoich rodziców, dziadków czy kolegów nauczyli się nieprawidłowych ruchów, których korekta w wieku dorosłym jest bardzo pracochłonna.

Dodatkowo dziecko nie posiada jeszcze nabytych lęków związanych z oddychaniem pod wodą, zachłystywaniem się wodą. Tym samym jest dużo bardziej otwarte na naukę, przez co przebiega ona dużo szybciej i sprawniej.

Poza tym zajęcia dla dzieci skonstruowane są w ten sposób, by nauka była połączona z zabawą. Dzięki temu dziecko nawet nie czuje tego, że się uczy, a nowe ruchy w wodzie przychodzą mu jak najbardziej naturalnie.

Przekonaliśmy? Miejmy nadzieję, że tak, bo to naprawdę fantastyczny sport dla naszych młodych podopiecznych. Nie ukrywajmy, że i rodzice bardzo by skorzystali z takich zajęć. Może właśnie to odpowiedni czas, aby stworzyć rodzinną pasję do pływania? PAAR zaprasza i tych młodych, i tych trochę starszych!