Nawroty w pływaniu – ważne czy nie?

Czy wiedzieliście, że na prawidłową technikę pływania składa się wiele małych czynników? Jednym z nich są właśnie nawroty. Mimo, że wydają się one banalne i mało istotne to są ważnym elementem poprawnego stylu.

Nawrót pływacki – definicja

Chcąc w najprostszych słowach podać definicję nawrotu pływackiego, można pokusić się o stwierdzenie, iż jest to po prostu obrócenie ciała podczas pływania, które pozwala zmienić kierunek. Nawrotu dokonujemy wtedy, kiedy docieramy już do końca basenu i chcąc płynąć dalej, musimy po prostu zawrócić.

Czy nawroty zróżnicowane są od stylu pływackiego

Każdy styl pływacki charakteryzuje się swoim własnym nawrotem. Przy wykonywaniu każdego z nich obowiązuje jednak uniwersalna zasada, by nie zwalniać w momencie zbliżania się do ściany. Ułatwia to bowiem bardziej zdecydowane odbicie, a tym samym szybszy i bardziej dynamiczny powrót do płynięcia w przeciwnym kierunku.

Jak prawidłowo oddychać podczas pływania? ←←← sprawdź

Typy nawrotów pływackich

Generalnie istnieją 2 typy nawrotów: otwarte i koziołkowe. W dużym uproszczeniu pływak podczas wykonywania nawrotu koziołkowego zmienia kierunek płynięcia wykonując pod wodą przewrót do przodu lub do tyłu, w zależności od rodzaju nawrotu. Wymienić można 7 podstawowych nawrotów: w stylu motylkowym (delfinie), wtedy gdy płynie się cały czas delfinem; ze stylu motylkowego do stylu grzbietowego; ze stylu grzbietowego do stylu grzbietowego; ze stylu grzbietowego do klasycznego; w stylu klasycznym (z żabki do żabki); ze stylu klasycznego (żabki) do kraula; w stylu dowolnym (kraulu). Należy pamiętać, że najpierw powinno się poznać ogólną zasadę wykonania nawrotu otwartego oraz koziołkowego. Gdy to zrobimy, wówczas nauka pozostałych rodzajów nawrotów będzie o wiele prostsza.

Widzimy więc, że nawroty stanowią istotną część nauki pływania. Nawet przy nich możemy niestety wykonać mnóstwa niepotrzebnych błędów, których możemy uniknąć zapisując się za zajęcia pływania w PAAR. Zapraszamy serdecznie!

Jak skakać do wody? ←←← sprawdź!

Zapraszamy do śledzenia naszego fanpage’a!
www.facebook.com/polskaakademiaaktywnegorozwoju

Udostępnij wpis na Facebooku!

Inne wpisy

Jak dobrze pływać pod wodą?

Pływanie to niezwykle wymagający sport, który pozytywnie wpływa na ogólną sprawność fizyczną. Pływając, wzmacniamy wszystkie mięśnie, a zwłaszcza mięśnie pleców. Poprawiamy również siłę mięśni oraz wytrzymałość.

Spalanie kalorii na basenie

Chcesz schudnąć i wymodelować sylwetkę w przyjemny i szybki sposób? Wybierz pływanie! Już po 20 minutach pływania zaczniesz spalać kalorie. Co więcej, ta dyscyplina nie tylko pomoże ci poprawić stan zdrowia, ale również wzmocni kręgosłup. Czy da się schudnąć na basenie i ile kalorii spalisz, pływając?

Trening na basenie

Pływanie to świetny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, poprawę kondycji i wyrzeźbienie ciała. Jakie mięśnie pracują podczas pływania? Ile czasu trzeba spędzić na basenie? Od czego zacząć na basenie w walce z kilogramami? Masa mięśniowa, treningi pływackie Biorąc pod uwagę,…

Jakie okulary do pływania?

Jakie są najlepsze okulary do pływania? Jak je wybrać? Na jakie aspekty techniczne należy zwrócić uwagę? Który model jest najlepszy do pływania rekreacyjnego, a który do regularnych treningów? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Jakie korzyści przynosi pływanie

Aktywność fizyczna w wodzie przynosi wiele korzyści zdrowotnych, o których być może nie zdajesz sobie sprawy. Czy regularne wizyty na basenie wydłużą nasze życie i poprawiają wydolność płuc? Jakie są korzyści z pływania? Jakie mięśnie pracują podczas wysiłku w wodzie?

Jak nauczyć się pływać

Na temat tego, jak nauczyć się pływać, powstało już wiele poradników. Jest to umiejętność, którą warto nabyć. Często mówi się, że osoba, która nauczyła się pływać, zrobiła to sama i nikt nie musiał jej pilnować. Czy faktycznie jest to bezpieczne? Jak można nauczyć się samemu? Czy trzeba chodzić na lekcje pływania?