Kategorie: nauka pływania dla dzieci

Jak zachęcić dziecko do nauki pływania?

Pływanie a zdrowie dziecka

Niejednokrotnie pisaliśmy już o tym, jak bardzo duży wpływ na prawidłowy rozwój naszych dzieci ma nauka pływania. Poprawia wady postawy i im zapobiega, poprawia wydolność całego organizmu, uruchamia prawie wszystkie partie mięśni, chroni stawy i można by tak długo wymieniać. Gdy więc już podejmiemy słuszną decyzję o zapisaniu dziecka do szkoły pływania, to jednak czasami pojawia się problem z namówieniem do tego samego zainteresowanego. Nic w tym dziwnego i nie ma co się zniechęcać. Może on się czuć niepewnie w nowym towarzystwie, nowym – wodnym środowisku, albo może po prostu preferować inny rodzaj rozrywki, niestety mniej zdrowej jak na przykład oglądanie bajek. Dziś więc podamy Wam kilka rad jak zachęcić dziecko, by z radością chodziło na basen.

Domowe oswajanie z wodą

Proces oswajania z wodą możemy już zacząć w domowym zaciszu. Większość dzieci lubi się chlupać w domowej wannie. Dajmy więc mu słomkę, aby mógł się zanurzyć i popuszczać bąbelki w wodzie. Dodatkowo możecie wspólnie z nim pooglądać zawody pływackie i popodziwiać precyzję ruchów pływaków. Poszukajmy też bajeczek, które opowiadają o pływających zwierzątkach. Zachęcamy tutaj do czytania Waszemu maleństwu cotygodniowych bajeczek o Misiu PAARusiu publikowanych na naszym blogu.

Szkoła pływania

Co bardzo istotne, nie polecamy, aby zaczynać uczyć dzieci samodzielnie.  Czasami możemy przy tym zrobić jakiś zbyt gwałtowny ruch w wodzie i dodatkowo przestraszyć nasze maleństwo, możemy też stracić cierpliwość i zestresować siebie i jego. Oddajmy je w ręce wykwalifikowanego instruktora. Taki instruktor nie tylko ma umiejętności techniczne, ale i doświadczenie w pracy z dziećmi. Będzie więc wiedział jak pokonać lęki i w jakim tempie wprowadzać kolejne elementy nauki.

Sprawmy, aby nauka pływania dla dzieci stała się nową ekscytującą przygodą. Rozmawiajmy z nimi o tym jakie nowe, wodne zabawy poznają. Wybierzmy się z naszymi przyszłymi pływakami na zakupy okularków, czepka i stroju na basen. Niech będą one kolorowe i zachęcające do ubrania. Pozwólmy je dzieciom przymierzyć przed pójściem na basen, a nawet wypróbować w domowej wannie. Wzbudzimy tym samym ich radość i zaciekawienie jeszcze przed pójściem na pierwsze zajęcia.

Basen dla dzieci

Nam samym końcu jeszcze tylko pozostaje wybranie odpowiedniego basenu i szkoły pływania, oferującej naukę dla dzieci. Pamiętajmy, że nauka dzieci jest bardzo specyficzna, więc dobry instruktor będzie miał także doświadczenie dydaktyczne i pedagogiczne. Będzie wiedział jak zachęcić nasze dziecko do pływania i do podejmowania kolejnych wyzwań. Oczywiście, jeśli Wy także czujecie, że wasze pływanie należy „doszlifować”, możecie się także zapisać na lekcje, wtedy staniecie się uczestnikiem nowej przygody i dodatkowym bodźcem dla dziecka, aby wyzwanie podjąć. Udanej więc zabawy na basenie dla całej rodziny!