Bezpieczny relaks w wodzie – pływanie w Warszawie pod okiem instruktora PAAR

W poprzednim artykule wspominaliśmy już o bardzo istotnym aspekcie związanym z pływaniem, jakim jest bezpieczeństwo. Jest ono równie istotne dla tych, którzy już umieją pływać, jak i dla początkujących w tym sporcie. Tych pierwszych bardzo często gubi brawura, tych drugich brak umiejętności. W tym kontekście pamiętajmy, żeby zawsze wybierać te kąpieliska, które są strzeżone.

Bezpieczny basen

​​Ze względów bezpieczeństwa to właśnie basen będzie najlepszym rozwiązaniem dla nas i naszych maluchów. Zapytacie:​ dlaczego? Na pewno ze względu na obecność ratownika na każdym z nich. Baseny mają też stabilne dno i są zwykle dostosowane do różnego wieku. Woda w nich jest oczyszczana, więc chronimy tym samym dzieci przed różnymi bakteriami. Podkreślić  tu jednak także trzeba, że na to bezpieczeństwo przede wszystkim mamy wpływ my sami. Pamiętajmy więc o kilku ważnych zasadach:

1. nie chodźmy na basen na czczo – zjedzmy w domu,​ chociaż jakiś lekki posiłek, nie później jednak niż godzinę przed wyjściem,
  2. nigdy nie biegamy po szatni czy tym bardziej niecce basenu – są to miejsca szczególnie śliskie,
  3. używajmy sprzętu w szatni i na pływalni zgodnie z jego przeznaczeniem,​
  4. zawsze przed pływaniem zróbmy choćby krótką rozgrzewkę na lądzie,​
  5. pamiętajmy również, że na basenie nie jesteśmy sami, więc uważajmy na innych, starajmy się nie przeszkadzać innym,
  6. pamiętajmy również, że niekontrolowane skoki do wody mogą skończyć się​ nawet złamanym kręgosłupem,​
  7. słuchajmy się zawsze swojego instruktora i ratownika – to nie są przypadkowi ludzie,​ tylko wyszkoleni pracownicy, których zadaniem jest dbanie o nasze bezpieczeństwo,
  8. edukujmy i uświadamiajmy naszych milusińskich o wszystkich powyższych.

Ratownik

Tak, to ratownik odpowiada za nasze bezpieczeństwo. Pamiętajmy jednak:

1. zadaniem ratownika jest udzielanie pomocy w wyjątkowych, niebezpiecznych sytuacjach. Niestety wielu rodziców uważa, że pozostawienie dzieci pod czujnym okiem ratownika jest wystarczające.
  2. Kiedy ratownik mówi rodzicom, że ich dziecko nie jest w stanie czegoś zrobić, nie powinni się obrażać. Ratownik doskonale potrafi ocenić, czy ktoś jest w stanie np. bezpiecznie wykonywać skoki do wody. Jeśli mówi, że dziecko nie jest do tego gotowe, to nie robi tego po to, by sprawić przykrość rodzicom. Robi to dla bezpieczeństwa ich dziecka.
  3. Ratownicy nie tworzą zasad korzystania z basenu. Ich zadaniem jest jedynie przestrzeganie ich. Jeśli proszą o zabranie dziecka z basenu, nie robią tego dla własnego widzimisię, tylko ze względu na zachowanie zasad bezpieczeństwa.

Instruktor pływania​

Instruktor to kolejna osoba na basenie dbająca o nasze bezpieczeństwo. Dobry instruktor nie tylko ma zawsze baczenie na nas w wodzie, ale i nauczy nas jak w każdej sytuacji poprawnie i bezpiecznie się w niej poruszać. Tym samym zapewniamy sobie także bezpieczeństwo, gdy nie będzie go przy nas. Pamiętajmy, że chyba najważniejsze jest to, aby w ogóle nauczyć się pływać a dzięki wykwalifikowanemu instruktorowi będziemy mieli pewność, że pływamy poprawnie.

Basen Warszawa a relaks i wypoczynek​

​​Możecie teraz słusznie zapytać jak to wszystko się ma do wypoczynku i relaksu, gdy wciąż piszemy o bezpieczeństwie? Ma się, i to​ bardzo. Bo czyż moglibyśmy w pełni się zrelaksować i wypocząć, gdybyśmy mieli, chociaż cień wątpliwości, że my albo nasze dzieci nie jesteśmy bezpieczni?

Dzięki pewności, że oddajemy siebie i swoje pociechy w wykwalifikowane ręce instruktora PAAR mamy spokojną głowę, a za tym idzie relaks. Nie bez przyczyny o zawodowych pływakach mówi się jako o najbardziej zrelaksowanych sportowcach. Woda wspaniale wpływa nie tylko na ciało, ale i na umysł. Pływając, uspokajamy się, zapominając o troskach dnia codziennego. Ciało, choć wykonuje wysiłek, jednocześnie się odpręża. Dlatego czy są to wakacje, ferie czy sam środek roku szkolnego to zawsze warto się zapisać na naukę pływania z PAAR i podarować sobie oraz najbliższym relaks.