Znaki obowiązujące na basenach

Wrzesień tuż, tuż dlatego postanowiliśmy zacząć przygotowywać Was do nowego sezonu w PAAR. Zawsze na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo, dlatego nasze przygotowywania zaczniemy od krótkiego wyjaśnienia znaków ostrzegawczych obowiązujących na basenie.

Ze względu na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników basenu, a w szczególności tych najmłodszych kursantów stosowane są tak znaki zakazu, jak i nakazu. Dla własnego dobra, jak i dobra innych ludzi przebywających na basenie każdy do zasad wyznaczanych przez te znaki winien się stosować.

Dzieci tylko pod opieką dorosłych

Na początek zajmiemy się znakiem, na którym uwidoczniona jest postać zanurzonego w wodzie dziecka i stojącej obok niego dorosłej osoby. Znak jest okrągły z niebieskim tłem. Co oznacza? Łatwo się domyślić – nakaz dla opiekunów do stałej opieki nad dzieckiem, podczas jego pobytu w wodzie.

Znaki i tabliczki informacyjne

Znaki informacyjne, które powinny się znaleźć na basenie i z którymi my powinniśmy się zapoznać, to przede wszystkim znak mówiący o głębokości wody. Są też takie, które informują o konieczności skorzystania z prysznica przed wejściem do basenu.

Nie tylko przy samym basenie, ale często i w pomieszczeniach sąsiadujących możemy natknąć się na tabliczkę z wywracającą się sylwetką. Czasami towarzyszy mu napis: uwaga ślisko i przed tym właśnie ostrzega.

Możemy się też spotkać z innymi tabliczkami z informacjami np. tor zajęty. Respektujmy zasady na nich zawarte, a ułatwi i uprzyjemni to wszystkim czas spędzony na basenie.

Znaki zakazu na basenie – zakaz skoków do wody

Znaki zakazu są zazwyczaj trójkątne, zdarzają się jednak i te okrągłe. Najczęściej spotykanym znakiem jest ten oznaczający zakaz skoków do wody. Trzeba tu jednak zauważyć, że mimo obecności tego znaku wykwalifikowany instruktor może zezwalać na skoki, ale są one zawsze wykonywane pod jego bezwzględnym nadzorem i z zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Często spotykanym i także niezwykle ważnym w kontekście rozbrykanych dzieci, znakiem jest ten zakazujący biegania na terenie hali basenowej. Pamiętajmy, że powierzchnia jest tam szczególnie śliska i niezwykle niebezpieczna, gdy się po niej biega. Na szczęście nasi instruktorzy potrafią poskromić entuzjazm dzieci do wykonywania maratonów przed taflą basenu i spożytkować go na naukę pływania

Regulamin basenu

Na tablicy informacyjnej w widocznym miejscu na basenie powinien wisieć także regulamin korzystania z basenu. Nie lekceważmy go i nauczmy swoje dzieci odpowiedzialności. Przy pierwszej wizycie na nowym dla nas basenie warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z nim i objaśnienie najważniejszych rzeczy naszemu smykowi.

Na koniec pamiętajmy, że wszystkie te znaki i tablice są stworzone nie po to, by utrudniać nam życie, ale by nasz pobyt na basenie był bezpieczny i radosny. Stosując się do zasad na nich zawartych, dbamy nie tylko o swoje dobro, ale i bezpieczeństwo innych osób spędzających tam czas. Dbajmy więc o te zasady i od najmłodszych lat wpajajmy je także naszym dzieciom. Bezpiecznego roku na basenie z PAAR!