Tory pływackie – do czego są potrzebne na basenie

Dziś o pływaniu trochę z innej strony. Żeby na basenie czuć się bezpiecznie i przede wszystkim nie martwić się o bezpieczeństwo dzieci należy zwrócić uwagę na kilka elementów, w które basen powinien być z różnych względów, wyposażony.

Liny pływackie

Obecnie przyjmuje się, że szerokość standardowego toru, tak aby komfortowo móc się tam wymijać, to 250 cm. Tory pływackie odgrodzone są tzw. linami torowymi. Ich zadaniem jest skuteczne tłumienie fal z sąsiednich torów.

Znamy wiele rodzajów takich lin. W wariancie najbardziej oszczędnym to lina na sznurku polipropylenowym. Wyposażona jest ona dodatkowo w plastikowe elementy wypornościowe, zwane popularnie pływakami. Najczęstszym zastosowaniem takich lin jest oddzielanie poszczególnych kąpielisk. Często jednak możemy je także napotkać na pływalniach rekreacyjnych.

Innym sprawdzonym i bardzo popularnym rozwiązaniem dla lin torowych są te na lince stalowej z napinaczem. W tego typu linach pływaki oraz krążki rozmieszczone są bardzo gęsto. W tym przypadku każda luka sprawia, że powstrzymywanie fal z toru sąsiadującego jest mniej skuteczne, a pływanie dużo mniej komfortowe.

Możemy o tym pisać dużo, o rodzajach napinaczy dla tego rodzaju lin, ale zdajemy sobie sprawę, że taka wiedza na niewiele wam się zda. Nie pójdziecie bowiem na basen sprawdzać, czy lina napięta jest śrubą rzymską, czy mechanizmem napinającym obsługiwanym kluczem. O to się martwić nie musicie, ponieważ każdy właściciel basenu jest zobowiązany i sprawdzany w tym zakresie.

Kolorystyka lin torowych

Jeśli chodzi o kolorystykę lin torowych, to nie jest ona przypadkowa. Na o basenach, na których odbywają się konkursy sportowe, kolorystyka została zdefiniowana przez światową organizację pływacką FINA. I tak zgodnie z przepisami, każde pierwsze i ostanie 5 metrów liny torowej powinno mieć kolor czerwony. Następnie sekcjami np. biały/niebieski. Liny powinny być oczywiście także widoczne, przykładowo opatrzone żółtymi krążkami.

Tory pływackie ułatwiają więc nam i naszym małym pływakom odnalezienie się w basenie. Skutecznie powstrzymują ruch wody z innych torów, dzięki czemu na swoim torze czujemy się po prostu bezpiecznie. Nie musicie na to zwracać uwagi, jeśli zdecydujecie się na zajęcia z PAAR, ponieważ zawsze wybieramy skrupulatnie baseny pod względem ich bezpieczeństwa i co także istotne, dostosowania do zajęć pływackich.

Zapraszamy do śledzenia naszego fanpage’a!
www.facebook.com/polskaakademiaaktywnegorozwoju

Udostępnij wpis na Facebooku!

Inne wpisy

Jak dobrze pływać pod wodą?

Pływanie to niezwykle wymagający sport, który pozytywnie wpływa na ogólną sprawność fizyczną. Pływając, wzmacniamy wszystkie mięśnie, a zwłaszcza mięśnie pleców. Poprawiamy również siłę mięśni oraz wytrzymałość.

Spalanie kalorii na basenie

Chcesz schudnąć i wymodelować sylwetkę w przyjemny i szybki sposób? Wybierz pływanie! Już po 20 minutach pływania zaczniesz spalać kalorie. Co więcej, ta dyscyplina nie tylko pomoże ci poprawić stan zdrowia, ale również wzmocni kręgosłup. Czy da się schudnąć na basenie i ile kalorii spalisz, pływając?

Trening na basenie

Pływanie to świetny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, poprawę kondycji i wyrzeźbienie ciała. Jakie mięśnie pracują podczas pływania? Ile czasu trzeba spędzić na basenie? Od czego zacząć na basenie w walce z kilogramami? Masa mięśniowa, treningi pływackie Biorąc pod uwagę,…

Jakie okulary do pływania?

Jakie są najlepsze okulary do pływania? Jak je wybrać? Na jakie aspekty techniczne należy zwrócić uwagę? Który model jest najlepszy do pływania rekreacyjnego, a który do regularnych treningów? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Jakie korzyści przynosi pływanie

Aktywność fizyczna w wodzie przynosi wiele korzyści zdrowotnych, o których być może nie zdajesz sobie sprawy. Czy regularne wizyty na basenie wydłużą nasze życie i poprawiają wydolność płuc? Jakie są korzyści z pływania? Jakie mięśnie pracują podczas wysiłku w wodzie?

Jak nauczyć się pływać

Na temat tego, jak nauczyć się pływać, powstało już wiele poradników. Jest to umiejętność, którą warto nabyć. Często mówi się, że osoba, która nauczyła się pływać, zrobiła to sama i nikt nie musiał jej pilnować. Czy faktycznie jest to bezpieczne? Jak można nauczyć się samemu? Czy trzeba chodzić na lekcje pływania?