Pływanie żabką – jak nauczyć się pływać żabką

Przeszliśmy już przez dwa z podstawowych stylów pływacki, a więc dzisiaj czas na kolejny, jakim jest nauka pływania żabką.

Żabką określa się potocznie tzw. styl klasyczny.

Pozornie, jak obserwujemy pływaków wykorzystujących tę technikę, zdaje się ona być prosta, a wręcz relaksacyjna. Jeśli jednak weźmiemy „pod lupę” ruchy rąk i nóg to okaże się, że wielu z nich popełnia jednak podstawowe błędy, które rzutują na całą technikę i końcowy efekt.

Jak więc pływać żabką?

Ruch zaczyna się od nabrania powietrza z jednoczesnym wypchnięciem wyprostowanych rąk na boki. Następnie dłonie po bokach powinny łukiem wrócić do klatki piersiowej. Ale żeby nie było tak łatwo, musimy  jednocześnie kontrolować pracę nóg. Podciągamy je do klatki piersiowej, aby następnie odepchnąć je do tyłu i rozłożyć na boki. Skomplikowane? Nie jest tak źle! Technika pływania żabką okaże się całkiem prosta, jeśli skorzystamy z profesjonalnych usług instruktora, który w odpowiednim tempie wprowadzi nas w kolejne tajniki tego pięknego stylu. Instruktor także nauczy nas jednej z trudniejszych rzeczy, jeśli chodzi o pływanie żabką, a mianowicie prawidłowego oddychania. Brzmi banalnie, ale uwierzcie, że jest to podstawa, bez której nie przebrniemy przez kolejne etapy nauki.

Pływanie żabką-efekty.

Czemu więc styl jest taki popularny? Powodem tego jest zbawienny wpływ na cały organizm. Przede wszystkim, co  istotne przede wszystkim dla pań, prawidłowo wykonana żabka pozwoli wam spalić zbędne kalorie i istotnie wysmukli Wasze sylwetki.  Tutaj jednak uwaga -odchudzanie dzięki pływaniu żabką jest możliwe tylko przy prawidłowym jej wykonaniu.

Dodatkowo pływanie żabką ma znaczący wpływ na poprawę wad postawy i schorzeń kręgosłupa. Występuje tu brak rotacji kręgosłupa w płaszczyźnie poprzecznej, co bardzo dobrze wpływa na korygowanie kolan szpotawych oraz płaskostopia. Poza tym praca nóg w tym stylu oddziałuje na odcinek lędźwiowy kręgosłupa, ale tu także tylko i wyłącznie przy prawidłowym wykonaniu ruchów. Jeśli chodzi o kręgosłup, nie jest wskazane pływanie żabką z głową nad wodą, ponieważ nadmiernie obciąża to odcinek szyjny, co może skutkować uciążliwymi bólami w karku.
Co jeszcze daje pływanie żabką?

Wspomnieliśmy już o odchudzaniu, ale dodać trzeba, że pływanie żabką wpływa na pracę wielu mięśni w obrębie naszego ciała. Żabka rozbudowuje mięśnie klatki piersiowej, wzmacniając znacznie mniej mięśnie grzbietu. Podczas pływania intensywnie pracują także mięśnie rąk i nóg.

Na koniec jeszcze garść porad i zachęta. Styl klasyczny modeluje ramiona, pośladki i uda, poprawia wygląd biustu, a także jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. Jeśli lubicie (lub polubicie) ten styl, wybierajcie raczej żabkę krytą, czyli tę z głową zanurzoną przez większość czasu pod powierzchnią wody. Od czasu do czasu dla równowagi, możecie przerzucić się na pływanie żabką na plecach. Przeplatanie żabki stylem grzbietowym zneutralizuje szkodliwe wygięcia.

Pozostaje więc nam zaprosić wszystkie „żabki” na wspólną naukę pływania!