Po ostatnim artykule, w którym skupiliśmy się na nogach, dziś porozmawiamy trochę o znaczeniu rąk w pływaniu. Wielu z was pyta czy można pływać tylko przy użyciu rąk? Takie pytania rodzą się między innymi przy okazji uczestnictwa w coraz bardziej popularnych, triathlonach.
Czy można pływać na samych rękach?
Odpowiedź jest prosta: tak. Spróbujmy kiedyś na basenie. Pod warunkiem, że nogi pozostawimy luzem, nie będzie to nam nawet sprawiać problemu. Oczywiście straci na tym znacząco nasza prędkość.
Inaczej rzecz się ma gdy nogi skrzyżujemy, lub wręcz zwiążemy je specjalną gumką pływacką. Wtedy rzeczywiście ręce wykonują większość pracy, ale wciąż musimy także pamiętać o dolnych kończynach i starać się je utrzymać przy powierzchni.
Praca rąk w kraulu
Ruchy rąk w kraulu są bardzo istotne.
Pozycja wyjściowa polega na prostym położeniu ciała na wodzie z wyprostowanymi rękoma i nogami. Ruchy rąk wykonywane są naprzemiennie. Prawa ręka idzie do przodu zbiera wodę, chowa się pod taflą, w tym czasie wyciągamy drugą rękę i wykonujemy ten sam ruch. To właśnie ręce nadają prędkości podczas pływania kraulem.
Ręka wykonuje trzy ruchy: ciągnie, odpycha i wraca. Najpierw pod wodą powinny znaleźć się palce dłoni, łokieć na końcu. Ręce muszą być proste w łokciach, natomiast wyciągając rękę z wody lekko ją uginamy, a dłoń przyjmuje taki kształt jakby chciała zebrać wodę.
Opływowa pozycja ciała
To przybranie w wodzie maksymalnie hydrodynamicznej sylwetki całego ciała. Innymi słowy – układanie ciała w czasie pływania w jak najbardziej optymalnej w wodzie pozycji. Im ciało staje się dłuższe, tym zmniejsza się opór, jaki stawia ono w wodzie. Dzięki opływowości można pływać lżej i szybciej, nie wkładając w to większego wysiłku. W tym ruchu ciało staje się dłuższe a tym samym bardziej opływowe. Istotną rzeczą, o jakiej trzeba pamiętać ucząc się tej techniki jest utrzymywanie linii swojego ciała od wyciągniętych rąk po palce u stóp, aby była ona jak najdłuższa oraz jak najbardziej wyprostowana.
I tu znów wracamy do kwestii rąk. Aby ciało uzyskało upragnioną opływowość ręce muszą być idealnie wyprostowane a dłonie złączone, trochę jak do modlitwy. I mimo, że większość pracy będą tu wykonywać nogi, to właśnie to ułożenie rąk będzie najbardziej kluczowe i znaczące.
Wracając więc do sedna naszego artykuły: pływanie tylko za pomocą rąk jest możliwe. Udowodniliśmy też jak ważną rolę spełniają górne kończyny w pływaniu. Musimy jednak na koniec uczciwie przyznać, że dobry styl pływacki to przede wszystkim harmonijne połączenie pracy nóg, rąk i oddechu. Tej harmonii uczymy właśnie w PAAR i chętnie się swoją wiedzą z Wami podzielimy. Zapraszamy!
Zapraszamy do śledzenia naszego fanpage’a!
www.facebook.com/polskaakademiaaktywnegorozwoju