Początek roku zwykle łączy się z silnymi postanowieniami i wyznaczaniem celów. Często jest to związane ze sportem i osiąganiem coraz lepszych wyników, przełamywaniem swoich słabości i wzmacnianiem charakteru. Będąc zapalonymi cyklistami, biegaczami czy pływakami często myślimy o tym, by te dyscypliny połączyć i wziąć udział w triathlonie. Coraz więcej z nas zdobywa się na uczestnictwo w tej niełatwej jednak dyscyplinie.
Dziś więc zajmiemy się właśnie triathlonem, ponieważ wierzymy, że jest pośród Was wielu sportowych zapaleńców, którzy mają w planach na ten rok właśnie trójbój.
Czym jest triathlon?
Triathlon, to stosunkowo młoda dyscyplina, łącząca pływanie, kolarstwo i bieganie na czas, która w roku 2000 doczekała się wpisania na listę sportów olimpijskich.
Trójbój, jak wskazuje sama nazwa, składa się z trzech etapów: pływania, jazdy na rowerze i biegu. Wygrywa ten zawodnik, który pokona wyznaczony dystans najszybciej. Czas mierzony jest od momentu startu do przekroczenia linii mety, wliczając minuty potrzebne na zmianę stroju między poszczególnymi etapami.
Dlaczego pływanie jest bardzo ważne?
Z trzech dyscyplin triathlonu z całą pewnością pływanie jest najbardziej wymagające technicznie. Oczywiście nie umniejszamy tu jazdy rowerem czy biegania, ale te sporty przychodzą nam dużo bardziej naturalnie niż pływanie.
Nauka kraula, jako jednej z najszybszych technik, ale jednocześnie jednej z najtrudniejszych już takie naturalne nie jest. Jak już opanujemy, dzięki dobremu trenerowi tę technikę końcowy wynik całego naszego triathlonu może się znacząco poprawić. Zapewniamy więc, że warto!
Czemu technika w pływaniu w triathlonie jest szczególnie ważna?
Prawidłowa technika jest ważna zawsze bez względu na to, czy jest to triathlon, czy pływanie rekreacyjne. Chroni ona nas on urazów i sprawia, że każdy trening jest bardziej wydajny dla naszego ciała. Szczególnie jednak istotna jest w triathlonie. Przede wszystkim sprawi ona, że nasz wynik będzie dużo lepszy. Po drugie prawidłowe ruchy ciała, połączone z odpowiednim oddechem spowodują, że z basenu wyjdziemy nie ostatkiem sił, ale z energią potrzebną do zmierzenia się z kolejnymi dwoma dyscyplinami.
Trening na basenie a pływanie na akwenie otwartym
Oczywistym jest, że inaczej się pływa na basenie i inaczej na akwenie otwartym. Basen jednak do nauki i doskonalenia techniki sprawdzi się znacznie bardziej niż jezioro czy morze. Przede wszystkim ze względu na zmienność pogody w naszym kraju, basen jest dużo bardziej przewidywalny J Dzięki czystej, przejrzystej wodzie i mniejszej powierzchni basenowej trener jest w stanie lepiej Was skorygować. Nie należy też zapominać, że treningi będą musiały być mniej lub bardziej intensywne, a basen jest po prostu bardziej bezpieczny i zapewnia nam większy komfort psychiczny, potrzebny do szybszej nauki.
Jak długo trenować przed triathlonem?
Nie ma tu żadnego określonego terminu, który odpowiadałby potrzebom wszystkich. Zależy to od Waszych umiejętności startowych, czyli jak dobrze potraficie pływać kraulem na początek, ile czasu jesteście w czasie poświęcić w tygodniu na trening i w końcu od Waszej ogólnej kondycji fizycznej.
My bezwzględnie zalecamy kontakt z instruktorem pływackim, który to wszystko zweryfikuje i pomoże Wam opracować odpowiedni plan działania.
Triathlon – pokonujemy swoje słabości
Triathlon to niesamowite emocje, sprawdzian naszej determinacji, wytrzymałości, piękne i niezapomniane doświadczenie. Jest jednak wymagający i potrzeba jest poważnego podejścia do tematu. My niezmiennie polecamy naszych PAAR-owych Iron Manów, czyli wspaniałych instruktorów, którzy pomogą Wam się odpowiednio przygotować do startu. Powodzenia i wytrwałości!
Zapraszamy do śledzenia naszego fanpage’a!
www.facebook.com/polskaakademiaaktywnegorozwoju