Kategorie: Blog | Pływanie PAAR

Fitness w wodzie dla kobiet w ciąży

Ciąża a pływanie na basenie

Wiele z Was zastanawia się czy może pływać w ciąży. Odpowiedź jest jednoznaczna: TAK. Nie tylko, można a wręcz jest to sport najbardziej zalecany w tym czasie. Czemu? Bo łączy to co dla Was najważniejsze: relaks ze zdrowiem! Powodów tego jest wiele. Żeby Was więc zachęcić i przekonać poniżej kilka najważniejszych.

1. Jak większość z Was wie, pływanie jest dyscypliną nieurazową, czyli co istotne – jest bezpieczne i dla Was i dla maleństw w brzuszkach.
  2. Sport ten pozwala na wzmocnienie mięśni i jednocześnie odciąża stawy.
  3. Wiele z Was doświadczyło lub doświadcza obrzęków nóg. Tutaj także pływanie może przynieść Wam dużą ulgę. Przebywanie w wodzie poprawia bowiem w naturalny sposób krążenie krwi i przynosi wytchnienie zmęczonym kończynom.
  4. Pływanie także wzmacnia, tak istotne przy porodzie, mięśnie brzucha i miednicy. W efekcie przyczynia się to do sprawniejszego i mniej bolesnego porodu drogą naturalną!
  5. Kolejną, często niestety występującą dolegliwością w tym czasie, są bóle pleców i kręgosłupa. Na to także odpowiednim lekarstwem jest pójście na basen! Przekonacie się,     że chwila w wodzie zastąpi Wam najlepszego masażystę.
  6. Pływanie jest też Waszym złotym środkiem na utrzymanie sylwetki w trakcie ciąży  i po urodzeniu, a pamiętajmy że szczęśliwa i uśmiechnięta kobieta to wspaniała mama!
  7. Poza tym pływanie relaksuje i wpływa na dobry sen przyszłych mam.

Style pływania w ciąży

Pamiętajmy jednak przy tym o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim wybierajmy odpowiedni styl pływacki. Nie powinien to być motylek, ponieważ jest zbyt inwazyjny jeśli chodzi o brzuch. W pierwszych miesiącach wybierajmy więc raczej styl klasyczny. Na późniejszym etapie bardziej sprawdza się pływanie na plecach. Zawsze możecie się także asekurować deską pływacką, piłką lub makaronikiem.

Jak pływać w ciąży

Na bicie rekordów pływackich, nurkowanie  i skoki do wody jeszcze przyjdzie czas – teraz Waszym priorytetem ma być relaks! Dlatego oprócz pływania możecie też wypróbować masujące całe ciało wodne spacery, wymachy ramion, ruchy tułowiem w wodzie. Zwracajmy przy tym uwagę także aby wysiłek fizyczny dostosować do etapu ciąży. Pływajmy raczej powoli, pamiętając o regularnym oddechu. Skorzystać też możecie ze specjalnie dla Was – przyszłych mam, zaprojektowanych zajęć grupowych, gdzie pod bacznym okiem instruktora będziecie mogły razem dbać o swoją kondycję i dobre samopoczucie.

Nauka pływania w ciąży

Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z pływaniem to dobra wiadomość jest taka, że nie musicie czekać aż odchowacie swoje pociechy. Ciąża może stać się wspaniałym motywatorem do nauki. W rezultacie będzie to przyjemne i relaksujące dla Was i dla Waszych małych szczęść w brzuszkach. Tym samym będziecie też dawać dobry przykład jak żyć zdrowo już na samym początku rozwoju dziecka. Przekonajcie się same jakie to fajne!