Ciąża a pływanie na basenie
Wiele z Was zastanawia się czy może pływać w ciąży. Odpowiedź jest jednoznaczna: TAK. Nie tylko, można a wręcz jest to sport najbardziej zalecany w tym czasie. Czemu? Bo łączy to co dla Was najważniejsze: relaks ze zdrowiem! Powodów tego jest wiele. Żeby Was więc zachęcić i przekonać poniżej kilka najważniejszych.
- Jak większość z Was wie, pływanie jest dyscypliną nieurazową, czyli co istotne – jest bezpieczne i dla Was i dla maleństw w brzuszkach.
- Sport ten pozwala na wzmocnienie mięśni i jednocześnie odciąża stawy.
- Wiele z Was doświadczyło lub doświadcza obrzęków nóg. Tutaj także pływanie może przynieść Wam dużą ulgę. Przebywanie w wodzie poprawia bowiem w naturalny sposób krążenie krwi i przynosi wytchnienie zmęczonym kończynom.
- Pływanie także wzmacnia, tak istotne przy porodzie, mięśnie brzucha i miednicy. W efekcie przyczynia się to do sprawniejszego i mniej bolesnego porodu drogą naturalną!
- Kolejną, często niestety występującą dolegliwością w tym czasie, są bóle pleców i kręgosłupa. Na to także odpowiednim lekarstwem jest pójście na basen! Przekonacie się, że chwila w wodzie zastąpi Wam najlepszego masażystę.
- Pływanie jest też Waszym złotym środkiem na utrzymanie sylwetki w trakcie ciąży i po urodzeniu, a pamiętajmy że szczęśliwa i uśmiechnięta kobieta to wspaniała mama!
- Poza tym pływanie relaksuje i wpływa na dobry sen przyszłych mam.
Style pływania w ciąży
Pamiętajmy jednak przy tym o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim wybierajmy odpowiedni styl pływacki. Nie powinien to być motylek, ponieważ jest zbyt inwazyjny jeśli chodzi o brzuch. W pierwszych miesiącach wybierajmy więc raczej styl klasyczny. Na późniejszym etapie bardziej sprawdza się pływanie na plecach. Zawsze możecie się także asekurować deską pływacką, piłką lub makaronikiem.
Jak pływać w ciąży
Na bicie rekordów pływackich, nurkowanie i skoki do wody jeszcze przyjdzie czas – teraz Waszym priorytetem ma być relaks! Dlatego oprócz pływania możecie też wypróbować masujące całe ciało wodne spacery, wymachy ramion, ruchy tułowiem w wodzie. Zwracajmy przy tym uwagę także aby wysiłek fizyczny dostosować do etapu ciąży. Pływajmy raczej powoli, pamiętając o regularnym oddechu. Skorzystać też możecie ze specjalnie dla Was – przyszłych mam, zaprojektowanych zajęć grupowych, gdzie pod bacznym okiem instruktora będziecie mogły razem dbać o swoją kondycję i dobre samopoczucie.
Nauka pływania w ciąży
Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z pływaniem to dobra wiadomość jest taka, że nie musicie czekać aż odchowacie swoje pociechy. Ciąża może stać się wspaniałym motywatorem do nauki. W rezultacie będzie to przyjemne i relaksujące dla Was i dla Waszych małych szczęść w brzuszkach. Tym samym będziecie też dawać dobry przykład jak żyć zdrowo już na samym początku rozwoju dziecka. Przekonajcie się same jakie to fajne!
Zapraszamy do śledzenia naszego fanpage’a!
www.facebook.com/polskaakademiaaktywnegorozwoju