Mamy nadzieję, że ostatnio udało się Was przekonać do podjęcia postanowień noworocznych związanych z rozpoczęciem nauki pływania lub jej kontynuacją. Dziś powiemy Wam kilka słów na temat bezpieczeństwa pływania na basenie. Jeśli bowiem chcemy siebie lub tym bardziej nasze dzieci, zapisać na naukę pływania to właśnie kwestia bezpieczeństwa jest dla nas jedną z najważniejszych.
Pływanie a kontuzje
Rozpoczniemy więc od rzeczy najbardziej oczywistych, a więc ewentualnego nabawienia się kontuzji podczas pływania. Mamy tutaj dobrą wiadomość: jest to jedna z najbardziej bezpiecznych dyscyplin sportu. Nie bez kozery wizyty na basenie zaleca się nawet osobom, które nie powinny przeciążać stawów i mięśni. Pływać mogą otyli i kobiety w ciąży, a kilka długości basenu warto pokonać również wtedy, gdy chcecie wzmocnić mięśnie lub spalić tkankę tłuszczową po dłuższym czasie bez treningu.
Innymi słowy, ryzyko uszkodzenia stawu skokowego, barku czy kolana jest minimalne. Znacznie bardziej prawdopodobne jest to, że zrobicie sobie krzywdę podczas biegania lub ćwiczeń siłowych niż w trakcie pływania.
Jednak pewne urazy w trakcie pływania mogą się pojawić. Jeśli kilka razy wykonacie nieprawidłowy ruch np. ręką, to nic Wam nie grozi, lecz w wyniku złej techniki będziecie te ruchy wykonywać notorycznie to niestety może dojść do np. kontuzji barku. Ważne jest więc aby instruktor nauczył Was prawidłowej techniki.
Co więcej, pływanie może pomóc przy kontuzjach, których nabawiliście się np. przy bieganiu. Jeżeli chcecie podtrzymać formę, którą szlifowaliście w bieganiu, a przytrafia się kontuzja, nie ma nic lepszego niż basen. Pływanie, po pierwsze, pozwoli na podtrzymanie wypracowanej wydolności. Po drugie, może się przyczynić do przyspieszenia w leczeniu kontuzji.
Pływanie a ryzyko przeziębienia
Tutaj także nie ma żadnych wymówek przed podjęciem wyzwania. Basen tylko pomoże nam i naszym pociechom zahartować organizmy. Kiedy pływamy, nasze naczynia krwionośne na przemian kurczą się i rozkurczają. Po kilku miesiącach takiej gimnastyki naczynia krwionośne są na tyle elastyczne, że nie reagują skurczem na nagłą zmianę temperatury. A to właśnie taki skurcz naczyń krwionośnych sprzyja przeziębieniom.
Oczywiście pamiętajmy, że jak na zewnątrz panuje zimowa aura, to dobrze jest po osuszeniu się, przebraniu i wyjściu z szatni jeszcze chwile odtajać i nie serwować organizmowi zbyt nagłych szoków termicznych.
Pływanie a chlor na basenie
Nie mamy wątpliwości, że woda znajdująca się w basenie powinna być nienagannie czysta. Woda stojąca, czyli także ta basenowa, to idealne pole do rozwoju wszelkiego rodzaju grzybów i bakterii. Nie jest też tajemnicą, że są one bardzo niebezpieczne dla zdrowia naszego, a szczególnie naszych maluchów, ponieważ większość z tych mikroorganizmów może wywołać różnego rodzaju niebezpieczne infekcje.
Dodatek chloru zapewnia właściwy poziom pH wody. Dzięki temu rozwój bakterii i grzybów zostaje zatrzymany. Zdezynfekowana poprzez dodatek chloru woda jest czysta, pozbawiona jakichkolwiek osadów i chorobotwórczych organizmów. W efekcie pływanie na krytych pływalniach jest nie tylko przyjemne, ale także bezpieczne. Tym bardziej, że ilość chloru, z jaką mamy do czynienia na basenie, nie jest szkodliwa dla zdrowia. Co więcej, przepisy dotyczące czystości wody na basenach są coraz bardziej restrykcyjne. Obecnie woda jest o wiele częściej badana, niż chociażby rok wcześniej, o wiele częściej jest również wymieniana, zaś jej normy czystości bardzo mocno wyśrubowane.
Przekonaliśmy? Mamy szczerą nadzieję, że tak, ponieważ jest to sport prawdziwie wartościowy, który przyniesie dużo pożytku, ale i frajdy całej Waszej rodzinie! PAAR zaprasza serdecznie do jednej z wielu swoich lokalizacji na terenie całej Warszawy.
Zapraszamy do śledzenia naszego fanpage’a!
www.facebook.com/polskaakademiaaktywnegorozwoju