Loading...
Pływanie dla dzieci | nauka pływania dla dzieci 2017-09-12T18:08:24+00:00

Pływanie dla dzieci. Nauka pływania dla dzieci

  • Kiedy jest najlepszy czas aby zacząć naukę pływania dla dzieci?
  • Jak rozpocząć naukę pływania?
  • Od czego zacząć naukę pływania?
  • Jak nauczyć dziecko pływać?
  • Jak znaleźć dobrego instruktora nauki pływania?
  • Czy trudno nauczyć się pływać?

Jeśli któreś z tych pytań zaprząta Ci głowę, a chcesz żeby Twoje dziecko skutecznie nauczyło się pływać, nie mogłeś lepiej trafić. Poznaj naszą szkołę pływania PAAR i pozwól naszym instruktorom zaszczepić w Twoim dziecku pasję do pływania.

Dlaczego nauka pływania dla dzieci jest tak ważna? 

Pływanie dla dzieci wspiera jego rozwój we wszystkich poziomach funkcjonowania: fizycznym, intelektualnym, społecznym, psychicznym. Środowisko wodne pozwala na wykonywanie ruchów wolnych od działania siły ciężkości. Dzięki temu aktywność jaką jest nauka pływania daje możliwość ruchu odciążającego pracę mięśni, kości i stawów.  Ciśnienie które woda wywiera na klatkę piersiową powoduje wzmocnienie mięśni oddechowych, przez co oddech staje się dłuższy i głębszy co pośrednio zwiększa pojemność płuc. Samo utrzymanie równowagi w pozycji leżącej na wodzie aktywizuje układ mięśniowy do stabilizacji tułowia, dzięki czemu możemy osiągnąć większą aktywność pracy nóg i rąk. Podczas nauki pływania dzieci uczą się asymetrycznej pracy rąk i nóg co rozwija ich myślenie i koordynację ruchową. Woda stymuluje bezpośrednio poprzez wiele receptorów znajdujących się na naszym ciele oraz pośrednio – poprzez receptory znajdujące się w ciele. Dzięki temu dziecko poznaje możliwości swojego ciała i dopasowuje je z dowolnym ruchem. Wszystko to usprawnia płynność i plastyczność ruchów dziecka, a także doskonali koordynację ruchową. Ponadto wpływa na to jak dziecko korzysta z umiejętności swojego ciała od kontroli głowy, po chód i bieganie. Pływanie dla dzieci jest najlepszą formą ruchu już od najwcześniejszych lat. 

Kiedy zacząć naukę pływania?

Naukę pływania na basenie można zacząć już od 3 miesiąca życia, a tak naprawdę to od pierwszej kąpieli !!! Delikatne skrapianie wodą buźki niemowlaka podczas pierwszych kąpieli, to ćwiczenia jakie rodzice mogą sami wykonać aby jego pociecha pokochała pływanie 😉 Jest to bardzo ważny element, który rodzice często pomijają podczas pierwszych kąpieli, a który pozwala dziecku zachować w pamięci środowisko wodne z czasów życia płodowego. Kolejnym krokiem jest pierwsza lekcja pływania na basenie w obecności rodzica. Najważniejszym elementem tej fazy jest poczucie bezpieczeństwa jakie daje Mama i Tata, wykorzystując to zaczynamy oswajać nasze maleństwo z nowym otoczeniem jakim jest basen. Jest to nie lada wyzwanie. Nowe otoczenie, szum wody, pływające osoby to czynniki stresujące dla naszego maluszka, dlatego musimy pamiętać aby zapewnić naszemu dziecku maksymalny komfort, podczas pierwszych ćwiczeń na basenie. Jeśli nie czujesz się pewnie, a nie chciałbyś narazić swojego dziecka na niepotrzebny stres nasi instruktorzy chętnie pomogą Ci przejść przez ten etap nauki pływania. Pływanie dla dzieci.

Nauka pływania wpływa na rozwój intelektualny Twojego dziecka !!!

Nauka pływania dla dzieci

Nauka pływania korzystnie wpływa również na rozwój intelektualny, ponieważ wymusza na dziecku nowe sytuacje, stawia przed nim  nowe wyzwania co doskonale wpływa  na rozwój dziecka. Wyzwania są nowym doświadczeniem w poznawaniu i odkrywaniu otaczającego świata. Kreują postawę otwartości dziecka wobec tego co  nieznane, jednocześnie wyposażają go w nowe zdolności psychoruchowe, powiększając repertuar jego ruchów i reakcji. Kolejną sferą kształtowaną podczas nauki pływania to rozwój psychiczny. Woda bowiem to środowisko, które wymaga od dziecka umiejętności pokonywania trudnych sytuacji związanych ze stresem, zmęczeniem, może być nowym doświadczeniem dla tych, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z wodą. Dziecko oswaja się z porażkami i sukcesami związanymi z trudem uczenia się i utrwalania nowych umiejętności. Mobilizacja w trakcie i kompensacja po zajęciach w wodzie sprawiają, że dziecko jest silniejsze, bardziej otwarte i łatwiej podejmuje próby odkrywania nowego świata. Te wszystkie sytuacje pomagają dziecku w zdobywaniu zdolności adaptacyjnych do zmieniających się bodźców psychicznych i emocjonalnych. Pływanie dla dzieci.