Kategorie: pływanie

Wakacje – Gdzie można pływać, a gdzie nie?

Wakacje właśnie się zaczęły, tak więc czas na kolejną dawkę przestróg przed tym wakacyjnym szaleństwem. Dziś wskażemy Wam, dlaczego warto zawsze wybierać dla nas i naszych dzieci akweny strzeżone.

Strzeżone kąpielisko = bezpieczne kąpielisko

Co więc znaczy  to bezpieczne kąpielisko i czemu ma takie znaczenie gdzie pływamy? Już tłumaczymy.

Przede wszystkim pamiętajmy, że gdy korzystamy z kąpielisk niestrzeżonych, jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Na dnie takich kąpielisk mogą znajdować się puszki, gałęzie, rozbite szkło, bądź przedmioty użytku domowego, które ludzie zamiast na wysypisko wyrzucają do wody. Poza tym mogą być bardzo duże skoki głębokości, rozpadliny, a nawet wiry wodne, które nagle mogą wciągnąć nas pod wodę. Czasami nawet bardzo dobra znajomość terenu, na jakim przebywamy i wysokie umiejętności pływackie nie uchronią nas przed nieszczęśliwymi konsekwencjami. Dodatkowo jakość takich wód nie jest badana, a wiemy przecież, że niestety różnie z tym bywa na polskich wodach otwartych.

Na kąpieliskach strzeżonych dno jest sprawdzone i w razie konieczności oczyszczone i wyrównane. Jakość wody sprawdzana jest w nich minimum raz na miesiąc. Do tego mamy zwykle trzy strefy oddzielone od siebie odpowiednio tj. brodziki dla naszych maluszków, oznaczona zwykle żółtymi bojkami przestrzeń dla nieumiejących pływać i czerwonymi – dla tych, którzy pływać już potrafią. Najważniejszą jednak cechą wyróżniającą akweny strzeżone od tych niestrzeżonych jest obecność na nich ratownika.

Ratownicy są dla naszego bezpieczeństwa

Praca ratownika to praca bardzo wymagająca. Pamiętajmy jednak, że to nie na nim spoczywa cała odpowiedzialność za bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci, ale głównie na nas. Ratownicy mają do ogarnięcie dużą przestrzeń i wielu ludzi także nie zawsze mogą dostrzec niebezpieczeństwo na czas. Do tego dochodzi jeszcze krnąbrność niektórych plażowiczów, którzy za nic mają czerwone flagi oraz ostrzeżenia i napomnienia ratowników.

Pamiętajmy o tym, że ratownicy nie chcą Wam zepsuć zabawy, tylko dbają o wasze bezpieczeństwo. Dlatego zasada jest jedna: dajmy się uratować, czyli nie utrudniajmy im pracy, odpływając za daleko, pływając w niewidocznych miejscach i przede wszystkim słuchajmy ich poleceń.

Basen Warszawa

Oczywiście najbezpieczniejszą formą rozrywki w wodzie będzie jednak basen, a już najlepiej pod bacznym okiem instruktora pływania, który wskaże nam także jak bezpiecznie przebywać w środowisku wodnym i mieć do tego żywiołu odpowiedni respekt. Apelujemy, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo nad wodą w każdej chwili. Jednym natomiast z czynników tego bezpieczeństwa jest na pewno sama umiejętność pływania – nie ta brawurowa, ale ta rozsądna – wyuczona przez profesjonalistę. Zapraszamy więc do PAAR!