Kategorie: nauka pływania dla dzieci

Style pływackie

Już wkrótce wrócimy do naszej codzienności z urlopowych wojaży: do pracy, szkoły, przedszkola. To też czasy na zaplanowanie dla siebie i naszych pociech dodatkowych zajęć. Mamy nadzieję, że pośród nich jest także zapisanie się na naukę pływania. Z tą myślą przygotowaliśmy dla was dzisiaj małe zestawienie. Zapoznajcie się koniecznie!

Najpopularniejsze style pływackie

Przybliżymy Wam więc trochę najpopularniejsze style pływackie. Zaliczamy do nich niewątpliwie: styl klasyczny, potocznie zwany żabką, kraul, styl grzbietowy i styl motylkowy. Wszystkie je łączy jedno: należy dobrze opanować ich techniczne aspekty, dlatego najlepiej skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego w tym instruktora. Samodzielna nauka nie wyklucza opanowania danego stylu, ale może też powodować utrwalenie złych nawyków, których późniejsza eliminacja może okazać się bezskuteczna.

Styl klasyczny – żabka

Zacznijmy więc od najpopularniejszego stylu: żabki. Jest on rzeczywiście stylem najczęściej widzianym na naszych basenach, jednak z poprawną techniką ma on zwykle niewiele wspólnego. W prawdziwej żabce wynurzamy i chowamy głowę pod wodę, a nie trzymamy ją stale zadartą do góry. Ruchy rąk nie są też tak zamaszyste – w momencie wynurzania się zbliżamy łokcie do tułowia, a dłonie układamy jak do modlitwy, co pozwala łatwiej wybić się nad powierzchnię wody.

Przede wszystkim unikajmy tzw. żabki dyrektorskiej. to błędny wariant klasycznej żabki, w którym głowa stale znajduje się nad powierzchnią wody. Częste pływanie w ten sposób to prosta droga do nadwyrężenia kręgów szyjnych, a w konsekwencji powstania zwyrodnień w tej części kręgosłupa, które mogą mieć poważne następstwa (bóle karku, drętwienie rąk, zawroty głowy). Żabka dyrektorska nie wpływa też dobrze na odcinek lędźwiowy kręgosłupa powodując, że dolna część pleców pozostaje w stałym napięciu. Zamiast niej lepiej więc wybrać styl grzbietowy – jest łatwy w nauce, a przy tym najzdrowszy dla kręgosłupa.

Styl grzbietowy

Pływanie tym stylem najmniej nadwyręża plecy, a jednocześnie jest dobrym ćwiczeniem wzmacniającym cały gorset mięśniowy kręgosłupa. Z tego powodu technika ta polecana jest osobom z bólami pleców. Osoba płynąca leży płasko na wodzie z twarzą zwróconą do góry, co ułatwia oddychanie. Główną siłą napędową są ramiona – pływak wymachuje nimi naprzemiennie, przenosząc nad taflą wody raz prawą, raz lewą rękę za głowę.

Pływając stylem grzbietowym trzeba pamiętać, aby stale utrzymywać biodra wypchnięte do góry (wówczas praca nóg staje się efektywniejsza). Tułów powinien lekko skręcać się przy wkładaniu ręki do wody – np. przy zanurzaniu prawego ramienia wskazana jest delikatna rotacja ciała w prawą stronę.

Kraul

Kraul jest najszybszym spośród wszystkich stylów pływackich. Podczas pływania tym stylem sylwetka przybiera najbardziej opływowy kształt, dzięki czemu przemieszczając się nie musimy tracić dodatkowej energii na stawianie oporu wodzie.

Niestety, styl ten nie jest prosty w nauce – wymaga bardzo dokładnego opanowania techniki, w której największe znaczenie ma praca ramion i płaskie ułożenie ciała. Dużą trudność dla początkujących pływaków stanowi zanurzanie rąk w wodzie pod odpowiednim kątem. Oczywiście pod bacznym okiem instruktora styl ten może stać się śmiało naszym ulubionym i najbardziej efektywnym sposobem pływania.

Styk motylkowy

Styl motylkowy, nazywany też delfinem, wymaga perfekcyjnej techniki, dużej siły i koordynacji. Z tego powodu bardzo rzadko pływają nim amatorzy, natomiast dla zaawansowanych pływaków stanowi atrakcyjne wyzwanie.

Nauka delfina zaczyna się od opanowania „falującego” ruchu ciała – polega on na tym, że głowa, klatka piersiowa, biodra i nogi poruszają się oddzielnie w górę i w dół (np. gdy głowa jest w dole, do góry idą biodra), ale wspólnie tworzą harmonijny ruch posuwający całe ciało do przodu. Dopiero potem doskonali się pracę rąk, nóg, umiejętność prawidłowego oddychania. Opanowanie stylu motylkowego jest więc wręcz  niemożliwe bez wskazówek doświadczonego instruktora.

Podsumowując więc: technik pływackich jest wiele, ale najważniejsze jest w nich aby nauczyć prawidłowej sekwencji ruchów. Można to osiągnąć tylko poprzez szkolenie z profesjonalnym instruktorem. W PAAR dbamy aby taka nauka była połączona z rozrywką i każdy czerpał z niej przyjemność. W takim razie pozostaje nam Was jeszcze tylko serdecznie zaprosić!