Kategorie: nauka pływania dla dzieci

Sport – dlaczego jest tak ważny dla naszego dziecka?

To, że sport jest istotnym elementem rozwoju dziecka wie chyba każdy. Dziś powiemy Wam jednak dlaczego tak jest i miejmy nadzieję nakłonimy Was do wprowadzenia sportu do dziennej rutyny Waszej rodziny.

Pamiętajmy o tym, jak ważna jest aktywność fizyczna dla zdrowia dzieci. Istnieje cała gama powodów dla których warto zachęcać dzieci do udziału w zajęciach sportowych.

Co daje sport dziecku?

Bardzo ważne jest aby od najmłodszych lat przyzwyczajać dzieci do aktywnego trybu życia. Młody człowiek, który utrzymuje aktywność fizyczną lepiej się rozwija, mniej choruje, jest pewniejszy siebie oraz wie, w jaki sposób radzić sobie z porażkami. Dodatkowo zyskuje masę okazji do nawiązywania kontaktów towarzyskich, budowania relacji interpersonalnych oraz wspólnego dzielenia się emocjami związanymi z osiągania sukcesów czy niepowodzeń.

Ile aktywności dziennie powinniśmy zapewnić dziecku?

Dla dziecka zalecana jest przynajmniej godzinna „porcja” ruchu w ciągu dnia. Taka dawka aktywności  pozwala na usprawnianie układu ruchowego, układu krążenia, układu oddechowego, nerwowego, wegetatywnego oraz dokrewnego, poprawia kondycję oraz zwiększa wytrzymałość mięśniową. Aktywność fizyczna poza korzyściami w aspekcie fizycznym wpływa również na poprawę nastroju oraz reguluje emocje.

Nie musimy więc chyba nikogo przekonywać, że należy zwrócić uwagę na ten aspekt rozwoju dziecka. Zarówno rodzice, jak i nauczyciele powinni mobilizować i zachęcać dzieci do zajęć sportowych oraz wspierać je w codziennych zmaganiach.

Jaki sport zaproponować dziecku?

Oczywiście nie wszystkie dzieci „lubią sport”, ale jeśli odpowiednio się je zachęci i zaproponuje ciekawe sposoby aktywnego wypoczynku można taką postawę zmienić. Propozycją zajęć sportowych, która przypadnie do gustu prawie każdemu dziecku są bardzo popularne aktualnie zajęcia na trampolinach, podczas których zawsze towarzyszy dobra zabawa i wiele śmiechu, a także lubiana przez większość dzieci jazda na rowerze czy zwykłe spacery.

Nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie wspomnieli tutaj o zajęciach na basenie Jest to dyscyplina sportowa, którą możemy uprawiać całą rodziną czy też grupą znajomych. Basen kojarzony jest przez dzieci z zabawą, tym bardziej, że nie trzeba przy nim „wylewać siódmych potów”. Już samo spacerowanie po dnie basenu przynosi ogrom korzyści i usprawnia wiele partii mięśniowych.

Już wielokrotnie wspominaliśmy też o zbawiennym wpływie tego sportu na prawidłowy rozwój psychofizyczny dzieci. Zabawa, rozwój, zdrowie – czego chcieć więcej dla naszych pociech?

Zachęcanie dziecka do sportu i dopilnowanie codziennej aktywności to oznaka naszej miłości do dziecka, ale i gwarancja jego zdrowia i szczęścia. Zacznijcie od zapisania go do PAAR a już na kolejne wakacje będziecie razem się bawić nad jeziorem lub morzem.