Kategorie: pływanie

Rekreacja w wodzie

Rekreacja w wodzie, czyli jak połączyć zabawę i aktywność fizyczną na basenie

Dziś przyjrzyjmy się roli rekreacji w naszym życiu. Jakby sięgnąć do źródłosłowu to słowo to pochodzi od łacińskiego: „odnawiać”, „ożywiać”, „pokrzepiać”, czyli to co w pływaniu najlepsze!

Za rekreację ruchową uznajmy każdą formę aktywności fizycznej podejmowaną w czasie wolnym. Jeśli każdą to dlaczego akurat pływanie – możecie zapytać. Od czego macie nas? Już odpowiadamy!
Na początek wymieńmy kilka niepodważalnych zalet. Przede wszystkim ruchy w wodzie nie obciążają stawów, dzięki czemu rozluźniamy mięśnie. Po drugie ruchy w wodzie wpływają zbawiennie na pracę układu krążenia oraz wszystkich narządów wewnętrznych. Poza tym jest to sport dla praktycznie każdego: od naszych milusińskich, po nas, naszych rodziców i dziadków. Na dobrą sprawę, żeby dobrze się bawić na basenie i dodatkowo zaczerpnąć trochę ruchu, nie trzeba nawet umieć pływać. Zawsze bowiem możemy wybrać aqua aerobik, który jest idealnym połączeniem zabawy i aktywności fizycznej dla tych starszych. Co więcej, nawet zwykły spacer w wodzie lepiej zrobi naszej kondycji niż tradycyjny spacer po lądzie.

Jeśli chodzi o dzieci, to tu formę zabawy instruktor powinien umiejętnie dobrać do wieku podopiecznych. Z reguły nauka pływania dla dzieci głównie opiera się właśnie na zabawie. To ona powoduje u małych pływaków zaangażowanie, chęć do nauki i to, o co chodzi nam chyba najbardziej, radość połączoną z rozwojem fizycznym.
Przy jakiejkolwiek zabawie w wodzie trzeba jednak przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie, które zagwarantuje wykwalifikowany instruktor. Po zajęciach na basenie mamy czuć przyjemne zmęczenie – ciało powinno być rozluźnione a umysł wypoczęty. To idealne połączenie pewnego rodzaju błogości i poczucia zadbania o swoje zdrowie. Dzięki temu i my, i nasze dzieci będziemy z ochotą i energią chodzić na kolejne zajęcia.

Typów zabaw dla dzieci jest tak dużo, jak duża jest wiedza i kreatywność instruktora. Do podstawowych z nich zaliczamy: przeskoki delfinowe nad żerdzią ratowniczą, przysiady kolejno w wodzie do całkowitego zanurzenia trzymając się za ręce, klaskanie pod wodą po zanurzeniu, wyławianie przedmiotów z dna, „fikołki” w przód i w tył i wiele, wiele innych.
Pamiętajmy, że zabawa lub mówiąc inaczej: rozrywka, są potrzebne w każdym wieku i każdemu. Dzięki nim możemy się poczuć młodsi i szczęśliwsi. Zrelaksowani i odprężeni będziemy też skuteczniejsi w szkole na lekcjach czy w pracy i bardziej aktywni w domu, a więc zyska na tym każda sfera życia.

Gdzie dostaniecie taki wspaniały zastrzyk energii? W Warszawie zapraszamy na zajęcia na basenach na: Mokotowie, Kabatach, Ursynowie oraz Włochach. To kiedy się widzimy? 🙂