Oddech podczas pływania

Wielu z nas mylnie uważa, że prawidłowe pływanie to głównie kwestia wykonywania właściwych ruchów kończynami. Tak jednak nie jest. Bardzo często okazuje się, że barierą ciężką do pokonania nie jest utrzymanie się na wodzie i ruchy, ale prawidłowy oddech. Kluczowym jest więc aby opanować  właściwą technikę oddychania. Zyska na tym nie tylko styl naszego pływania, ale i nasze płuca.

Oddychanie podczas pływania

Wielu niewprawionych pływaków stara się wykonać pełen cykl oddechowy (wdech i wydech) podczas wynurzenia się z wody. Skutkiem tego jest nie tylko znaczące spowolnienie płynięcia, ale i zachłyśnięcie się wodą.

Prawidłowy oddech w pływaniu to pełen wdech ustami podczas wynurzenia i równie pełen wydech ustami, nosem, bądź ustami i nosem jednocześnie, pod wodą.  Ważne jest przy tym także tempo wykonywania wdechu i wydechu. Często wydychamy powietrze zbyt gwałtownie, a powinno się to odbywać powoli, stopniowo i możliwie swobodnie. Dzięki temu, przy wykonywaniu kolejnego wdechu będziemy mieć wolne miejsce w płucach.

Wyporność ciała w wodzie

Biorąc oddech, napełniamy płuca powietrzem, dzięki czemu nasze płuca przypominają balon i unoszą górną partię ciała do góry. Skutkuje to opadanie bioder i nóg do dołu – pozycja naszego ciała w wodzie jest nieprawidłowa, nasze ruchy spowolnione, a my bardziej zmęczeni.

Jak pływać szybciej? ←←← sprawdź!

Dwutlenek węgla w organizmie podczas pływania

Oddech jest chyba najbardziej naturalną z czynności naszego organizmu. Główną rolą naszego układu oddechowego jest dostarczenie tlenu naszemu ciału i wydalenie z niego nadmiaru dwutlenku węgla.

Podczas wysiłku fizycznego, wzrasta zapotrzebowanie na tlen, a tym samym zwiększa się produkcja dwutlenku węgla. Dlatego też poprawne wdychanie i wydychanie powietrza pozwala na właściwą wentylację organizmu.

W kontekście nauki prawidłowego oddechu istotne jest, abyśmy jak najszybciej oswajali nasze dzieci z wodą. Niemowlaki mają odruch naturalnego oddechu pod wodą, przedszkolaki natomiast nie mają balastu złych doświadczeń związanych np. z zachłyśnięciem się wodą, dlatego też z dużo większą otwartością podchodzą do nauki. Niestety często z nauką wydechu mają największy problem dorośli.

Czy nawroty w pływaniu są ważne?  ←←← sprawdź!

Dobra wiadomość jest taka, że wykwalifikowana kadra instruktorska PAAR z każdym tego typu wyzwaniem sobie poradzi i pokona złe nawyki. Wystarczy kilka lekcji z nami, żeby każdy poczuł się w wodzie pewnie i czerpał radość z pływania. To stanowi nasz priorytet. Zapraszamy!

Zapraszamy do śledzenia naszego fanpage’a!
www.facebook.com/polskaakademiaaktywnegorozwoju

Udostępnij wpis na Facebooku!

Inne wpisy

Jak dobrze pływać pod wodą?

Pływanie to niezwykle wymagający sport, który pozytywnie wpływa na ogólną sprawność fizyczną. Pływając, wzmacniamy wszystkie mięśnie, a zwłaszcza mięśnie pleców. Poprawiamy również siłę mięśni oraz wytrzymałość.

Spalanie kalorii na basenie

Chcesz schudnąć i wymodelować sylwetkę w przyjemny i szybki sposób? Wybierz pływanie! Już po 20 minutach pływania zaczniesz spalać kalorie. Co więcej, ta dyscyplina nie tylko pomoże ci poprawić stan zdrowia, ale również wzmocni kręgosłup. Czy da się schudnąć na basenie i ile kalorii spalisz, pływając?

Trening na basenie

Pływanie to świetny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, poprawę kondycji i wyrzeźbienie ciała. Jakie mięśnie pracują podczas pływania? Ile czasu trzeba spędzić na basenie? Od czego zacząć na basenie w walce z kilogramami? Masa mięśniowa, treningi pływackie Biorąc pod uwagę,…

Jakie okulary do pływania?

Jakie są najlepsze okulary do pływania? Jak je wybrać? Na jakie aspekty techniczne należy zwrócić uwagę? Który model jest najlepszy do pływania rekreacyjnego, a który do regularnych treningów? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Jakie korzyści przynosi pływanie

Aktywność fizyczna w wodzie przynosi wiele korzyści zdrowotnych, o których być może nie zdajesz sobie sprawy. Czy regularne wizyty na basenie wydłużą nasze życie i poprawiają wydolność płuc? Jakie są korzyści z pływania? Jakie mięśnie pracują podczas wysiłku w wodzie?

Jak nauczyć się pływać

Na temat tego, jak nauczyć się pływać, powstało już wiele poradników. Jest to umiejętność, którą warto nabyć. Często mówi się, że osoba, która nauczyła się pływać, zrobiła to sama i nikt nie musiał jej pilnować. Czy faktycznie jest to bezpieczne? Jak można nauczyć się samemu? Czy trzeba chodzić na lekcje pływania?