Jakie okulary pływackie wybrać dla dziecka?

Początek nowego sezonu nauki pływania zawsze, oprócz dużej radości u dzieci budzi też trochę wątpliwości, np. jakie okularki pływackie wybrać dla naszego małego pływaka. Postaramy się to jakoś usystematyzować, bo jak zapewne wiecie, rynek oferuje masę różnych modeli.

Okulary pływackie zwiększają znacząco komfort przy nauce pływania

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że okularki pływackie to nie tylko kolorowy gadżet na basen, to przede wszystkim bardzo użyteczny sprzęt ułatwiający oswojenie się z wodą. Dzieci bardzo nie lubią, kiedy woda przedostaje im się do oczu. Zwykle w takich sytuacjach niechętnie korzystają z atrakcji, jakie niesie za sobą pobyt na basenie. Nauka pływania również idzie im wtedy dużo trudniej. Okulary pływackie mają zapewnić dziecku doskonały komfort widzenia w wodzie.

Co wziąć ze sobą na basen? ←←← sprawdź

Rodzaje okularków pływackich dla dzieci

Okularki klasyczne

Są najprostszym modelem okularów. Zwykle nie posiadają one regulowanego noska i regulowane gumki do zaczepiania za głowę. Z tego też powodu należy je dobierać pod konkretny rozmiar i kształt główki dziecka. Sprawdzą się one dla młodszych dzieci, rozpoczynających dopiero przygodę z wodą i spędzających tam czas głównie na zabawie. Ich zaletą jest design z kolorystyką i nadrukami bazującymi na guście naszych milusińskich.

Okulary pływackie z wymiennym noskiem

Są inwestycją na dłużej, starczą dziecku na kilka sezonów. Dzieje się tak, ponieważ okularki te mają wymienne noski, dzięki czemu bez problemu dostosować je można do zmieniającego się kształtu główki dziecka. Zwykle posiadają one także regulowaną gumkę do zaczepiania na główce. Dodatkowo, szkła w tych okularkach mogą przyjmować różną barwę. Oznacza to, że z łatwością dopasujemy je do różnych aktywności związanych z wodą.

Maska nurkowa

Jej cechą charakterystyczną jest, że oprócz oczu osłania ona także dużą część twarzy. Jest ona dużo większa i tym samym wygodniejsza od tradycyjnych okularków. To doskonały produkt dla dzieci, które uwielbiają nurkować i oglądać podwodny świat. Znakomicie sprawdzi się więc nad morzem lub nad jeziorem.  Można rzecz jasna używać ich również na basenie, jednakże w takich przypadkach zdecydowanie lepiej sprawdzą się okularki.

Dodatkowe właściwości okularków pływackich

Istnieje także możliwość dobrania okularków o szczególnych właściwościach. Mamy tu na myśli okularki z powierzchnią anti-fog, dzięki którym szybki okularków nie pokrywają się mgłą. W dzisiejszych modelach okularów powinien to być raczej standard. Istnieją też okulary z lustrzaną powłoką, zabezpieczające przed powstawaniem refleksów świetlnych mogących podrażniać oczy dziecka.

Gdy nasze dziecko będzie korzystać też z okularków na otwartych przestrzeniach to warto upewnić się, że okularki mają powłokę UV. Gdy natomiast dziecko cierpi na wadę wzroku, to możemy się postarać aby okularki pływackie miały odpowiednio dobrane korekcyjne szybki.

Jaki strój na basen ←←← sprawdź!

Test dopasowania okularków pływackich

Aby sprawdzić czy okularki, które wybraliśmy dla naszego dziecka rzeczywiście są odpowiednie, należy przyłożyć je do oczu bez zaczepiania paska o tył głowy. Jeśli okulary pływackie „przyssają” się, wydadzą charakterystyczny dźwięk i przez chwilę nie będą się odklejać, oznacza to że ich kształt jest właściwy dla naszego dziecka.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy w wyborze. Jeśli macie jednak jakiekolwiek wątpliwości śmiało zapytajcie naszych instruktorów podczas zajęć. Każdy z nich chętnie Wam doradzi.

Nauka płytwania dla dzieci ←←← sprawdź!