Kategorie: Blog | Pływanie PAAR

Jak przetrwać lato w ciąży? – Pływanie w ciąży

Nadszedł czas letnich upałów. Nie wszyscy czekali na to równie intensywnie. Przyszłe mamy mogą znosić wysokie temperatury trochę gorzej. My pokażemy Wam, jak można spędzić lato przyjemnie i czerpać z niego to, co najlepsze, nawet jak ma się nowe życie pod sercem. Nie zapominajmy, że jest to pora roku, gdy możemy spędzać czas na zewnątrz, gdy dni są długie i jasne, gdy woda w morzach i jeziorach jest ciepła i przyjemna.

Letnia dieta – warzywa i owoce

Lato to okres, gdy na osiedlowych ryneczkach i warzywniakach mamy ogromny wybór sezonowych warzyw i owoców. Grzech więc z nich nie korzystać! Nie musimy się już skazywać na szklarniane odmiany albo owoce i warzywa sprowadzane z odległych krajów i pełnych konserwantów, gdy mamy pod ręką maliny, czereśnie, wiśnie, porzeczki. Są one pełne witaminy C, żelaza, wapnia i beta-karotenu. Do tego smakują cudownie! Dodajmy do naszej diety jeszcze świeże warzywa: szparagi, bób, fasolka, kalafior – to jedne z najlepszych źródeł ogromu witamin potrzebnych przyszłym mamom i ich maluszkom.

Słońce – wróg czy przyjaciel

Słyszymy na temat słońca różne opinie: że powoduje raka skóry, zmarszczki, szybsze starzenie i przebarwienia – zwłaszcza u pań w ciąży. Nie zapominajmy jednak, że dzięki promieniom słonecznym wytwarza się w naszym organizmie witamina D, która ma istotny wpływ na nasze zdrowie. Dzięki ekspozycji na słońce stymulujemy także szyszynkę – gruczoł mózgowy, do tego by produkowała melatoninę. Dzięki niej lepiej śpimy, a wiemy przecież, że bezsenność to częsty problem kobiet w ciąży. Zachęcamy więc do rozsądnego korzystania z promieni słonecznych. Nie polecamy wielogodzinnego opalania się na plaży, ale poczujmy radość wystawienia od czasu do czasu ciała na słońce. Skóra nabierze pięknej, letniej barwy a my poczujemy się lepiej.

Spędzajmy czas na zewnątrz

Korzystajmy z pięknej pogody i jednocześnie dostarczmy swoim organizmom niezbędną dawkę ruchu. Piękna pogoda za oknem aż się prosi o długi spacer, plenerowe wyjazdy. Pamiętajmy, że aktywność fizyczna to także dar dla Waszych maleńkich pociech w brzuszku. W czasie takiego wysiłku dostarczamy maleństwu więcej tlenu, a same jesteśmy w lepszej kondycji, by jak najsprawniej przejść nadchodzący poród. Poza tym przebywanie na łonie natury relaksuje a spokojny i wyciszony umysł to coś wspaniałego dla przyszłych mam.

Relaks w wodzie – pływanie w ciąży

Jest Wam za gorąco, nogi są spuchnięte i czujecie się ociężale. Mamy na to sposób – pływanie! Dzięki niemu schłodzimy ciało, odciążymy zmęczony kręgosłup. Pływając, uruchamiamy praktycznie wszystkie partie mięśni, odciążamy też jednocześnie stawy. Pływanie wzmacnia także, tak istotne przy porodzie, mięśnie brzucha i miednicy. W efekcie przyczynia się to do sprawniejszego i mniej bolesnego porodu drogą naturalną! Wybierajmy przy tym styl odpowiedni na nasz okres ciąży. Na początku możemy jeszcze pływać stylem klasycznym, czyli popularną żabką. Na późniejszym etapie wybierajmy raczej styl grzbietowy – pływanie na plecach. Sport ten także niesamowicie relaksuje, a dodatkowo pozwala utrzymać odpowiednią wagę i sylwetkę w ciąży – a której z nas nie poprawia to humoru? 😉

Lato w ciąży mieście – Basen Warszawa

Niestety życie rządzi się swoimi prawami i nie zawsze mamy możliwość ucieczki od zgiełku miasta. Wtedy jednak ratunkiem dla nas staje się basen. Godzina spędzona w wodzie bardziej nas zrelaksuje niż dobry posiłek czy film. Pozwoli odpocząć zmęczonym kręgosłupom, przeciążonym nogom i doskwierającym nam w ciąży stawom. Podziękuje n am za to i nasze ciało i nasze maleństwo, które zaraz pojawi się na świecie. Powodzenia przyszłym mamom!