Kategorie: Blog | Pływanie PAAR

Jak nauczyć się pływać szybko i skutecznie?

Dużo czasu ostatnio poświęciliśmy korzyściom płynącym z nauki pływania. Mamy szczerą nadzieję, że przekonało Was to do zapisywania swoich maluchów i siebie na kurs pływania. Dziś więc idziemy krok dalej i mówimy o tym, jak nauczyć się pływać szybko i skutecznie. Zdajemy sobie sprawę, że jak już podejmujemy naukę, to chcemy jak najszybciej widzieć rezultaty. Jakie więc działania podjąć, by to przyspieszyć?

Jak nauczyć się pływać?

Na początek musimy podjąć kluczową decyzję: czy uczymy się sami, czy z instruktorem. Oczywiście, dla tych najbardziej zdeterminowanych, jest możliwe, aby nauczyć się pływać samodzielnie. Tym sposobem jednak nigdy nie osiągniemy idealnej techniki. Tylko pod bacznym okiem instruktora, który ma możliwość na bieżąco wyłapać i skorygować błędy, jakie wykonujcie, macie szansę zostać sprawnymi pływakami. Jest to o tyle istotne, że podejmując samodzielną naukę, często nabywamy niewłaściwych nawyków, których korekta czasami bywa wręcz niemożliwa.

Szkoła pływania

Wybierając profesjonalną szkołę pływania, mamy szansę osiągnąć zamierzone cele bardzo szybko. Na rynku, tym bardziej warszawskim mamy do wyboru całą gamę kursów pływania. Upewnijmy się jednak, że zajęcia prowadzone są przez profesjonalnych instruktorów, którzy mają nie tylko perfekcyjną technikę, ale są też pedagogami, którzy swoją wiedzę i umiejętności są w stanie przekazać. Taki instruktor potrafi plan zajęć dopasować do zapotrzebowania swoich uczniów. Inaczej więc będzie oczywiście uczył dzieci a inaczej dorosłych. Inny plan zajęć będzie miał dorosły, który dopiero zaczyna przygodę z pływaniem a inny ten, który się przygotowuje do startu w triathlonie. Wszystkich tych ludzi powinno łączyć jedno – satysfakcja z podjęcia wysiłku nauki.

Nauka pływania

Trzeba też zwrócić uwagę na to, w jakim wieku się na basen zapisujemy. Zasada jest prosta: im wcześniej, tym lepiej. Pamiętajmy, że dla niemowlaka środowisko wodne, to niemalże środowisko naturalne, więc będzie się on czuł w wodzie wyśmienicie. Przedszkolaki też szybko naucza się pływać, ponieważ nie mają jeszcze lęków związanych z wodą np. z zachłyśnięciem się nią. Dorośli niestety mają już sporo lęków nabytych z wiekiem, z którymi instruktor musi się zmierzyć. Dobra wiadomość jest taka, że przy odrobinie samozaparcia jesteśmy w stanie pokonać wszystkie ograniczenia związane z pływaniem i w efekcie czerpać z niego tylko przyjemność.

Basen do nauki pływania

To, jaki basen wybierzemy w kontekście szybkości nauki pływania, jest rzeczą drugorzędną w stosunku do tego jak wykwalifikowany będzie instruktor. Zwróćmy jednak uwagę, aby basen był czysty. Za usługę korzystania z niego płacimy, więc mamy prawo zwrócić uwagę personelowi, jeśli zauważymy, że higiena nie jest zachowana.
Pamiętajmy także, że na razie to chlor jest jedyną stosowaną techniką, by usunąć grzyby i bakterie na basenie. Współcześnie stosuje się dodatkowe sposoby jak baseny ozonowane lub z lampami UV. Dzięki nim zwiększamy swój komfort przebywania w chlorowanej wodzie. Tak czy inaczej jednak, zawsze pamiętajmy, aby po wyjściu z basenu zmyć z siebie basenową wodę i nawilżyć skórę balsamem.
Podsumowując więc, przede wszystkim starajmy zapisywać swoich małych podopiecznych jak najszybciej do szkoły pływania. My, dorośli dajmy sobie trochę więcej czasu na opanowanie tej techniki. Niech jednak wiek nie stanowi dla was żadnego ograniczenia. Przy systematyczności i pod bacznym okiem instruktora jesteśmy w stanie naprawdę szybko stać się niezłymi pływakami. Kto wie, może pływanie stanie się Waszym sportem rodzinnym i sposobem na wspólne spędzanie czas. Tego Wam szczerze życzymy!