Jak często warto chodzić na basen?

Wizyta na basenie to rozrywka, która zyskuje coraz więcej fanów.  To idealne miejsce na wypoczynek połączony z aktywnym sposobem spędzania wolnego czasu. Największą zaletą zajęć na basenie, o której zapewne każdy wie, jest to, że w żaden sposób nie jesteśmy uzależnieni od warunków jakie panują na zewnątrz. Pływanie to najbardziej uniwersalna dyscyplina, którą można – a nawet powinno, uprawiać się cały rok!

Jednak z jaką częstotliwością najlepiej uczęszczać na basen? Na to pytanie od razu nasuwa nam się odpowiedź „to zależy” 😉 W tym przypadku nie ma jednej dobrej recepty dla każdego. Mimo to często nas o to pytacie, więc postaramy się Wam udzielić odpowiedzi.

Oczywiście z naszego punktu widzenia, czyli pływackich pasjonatów, odpowiedź jest jedna: im częściej, tym lepiej! Zdajemy sobie jednak sprawę, że w codziennym zgiełku czasami znalezienie godziny wolnego czasu nie należy do najłatwiejszego zadania, tym bardziej w Warszawie.

Ile razy w tygodniu chodzić na basen?

No więc patrząc na sprawę bardziej realistycznie, ustalając liczbę treningów, musimy określić przede wszystkim cel, jaki chcemy osiągnąć.

1. Odchudzanie
    Jeśli naszym celem jest redukcja wagi, to dobrze byłoby wygospodarować na to cztery dni w tygodniu. Zaczynajmy nawet od skromnych 30 minut i wydłużajmy co tydzień o kolejne minuty. Powinniśmy dojść docelowo do 60-minutowego treningu.
  2. Pływanie rekreacyjne
    Pamiętajmy, jak zbawienny wpływ na nasz organizm ma ten sport. Nie dość, że wpływa na prawidłowe funkcjonowanie naszych głównych narządów jak serce i płuca, rozwija prawie wszystkie partie mięśni naszego ciała, wzmacnia kręgosłup, to jeszcze redukuje stres. Z tych też powodów nie powinniśmy ograniczać się do jednego wyjścia na basen w tygodniu. Starajmy się by były to 2-3 wizyty w tygodniu. Sprawmy, aby te wyjścia stały się Waszą rodzinną rutyną. Oczywiście takie treningi nie muszą być długie. Mogą trwać od 30 do 45 minut.
  3. Poprawa kondycji
    Dla poprawy kondycji potrzeba jednak trochę więcej niż 30 minut. Tutaj treningi powinny trwać 45 do 60 minut. Ich częstotliwość najlepiej skonsultować z instruktorem pływania, który wybierze intensywność dostosowaną do naszych potrzeb. Standardowo stosuje się zasadę: dwa treningi – jeden dzień przerwy, dwa treningi – dwa dni przerwy.
  4. Poprawa i nauka techniki
    Dla poprawy lub nauki techniki zwykle bardzo słusznie, wybieramy zorganizowane kursy pływania. Odbywają się one raz lub dwa razy w tygodniu. Mimo to proponujemy dołożyć jeszcze przynajmniej jeden dzień na samodzielne poćwiczenie techniki. Tego typu działanie na pewno przyspieszy Wasze postępy w nauce i przy okazji poprawi kondycję.
  5. Przygotowanie do triathlonu
    W przypadku przygotowań do konkretnych zawodów sprawa wygląda bardzo indywidualnie. Zachęcamy tutaj bardzo do konsultacji z trenerem pływackim, który określi Wasze zdolności, ale i braki. Na tej podstawie stwierdzi jaką częstotliwość treningu dla Was dobrać.
  6. Pływanie jako forma terapii
    Także w tym przypadku sprawa wygląda bardzo indywidualnie i także należy bezwzględnie ustalić plan treningu z instruktorem. Pamiętajmy, że źle wykonywane ruchy na basenie lub zbyt intensywne treningi mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Oddajmy więc siebie lub naszych podopiecznych w ręce specjalistów.

Czy warto chodzić codziennie?

Tutaj zachęcamy do ustalenia częstotliwości swoich treningów z instruktorem. Wybierając PAAR, pamiętajcie, że ze względu na Waszą wygodę prowadzimy zajęcia na różnych basenach, w różnych dzielnicach Warszawy. Dzięki temu macie możliwość częstszych wizyt na basenie. Zapraszamy!