Kategorie: Blog | Pływanie PAAR

Dlaczego wyobraźnia naszych maluchów jest taka ważna?

Czytacie Waszym dzieciom kolejne opowieści o Misiu PAARusiu? Jeśli tak, to wiecie, że ostatnio poruszany był temat wyobraźni. Chcielibyśmy kontynuować ten temat już trochę bardziej poważnie.

Rozwój wyobraźni jest często niestety kwestią pomijaną lub lekceważoną w edukacji naszych dzieci. Jest to poważny błąd, który może się istotnie odbić na rozwoju naszych pociech. Czemu? Przede wszystkim wyobraźnia bardzo pomaga w procesie samego uczenia się.  Uzupełnia ona i przetwarza ogrom informacji docierających do mózgu, tworząc naukę dużą bardziej efektywną.

Co to jest wyobraźnia

No dobrze zacznijmy jednak od początku. Wielu z nas bowiem mylnie rozumie to pojęcie jako tendencje do fantazjowania, „odlatywania myślami” czy po prostu kłamania. Jest to jednak pojęcie dużo bardziej złożone.

Wyobraźnia to proces, który odpowiada za tworzenie wyobrażeń. Te natomiast są odpowiedzialne za powstawanie obrazów przedmiotów, zjawisk lub całych scen pojawiających się pod ich nieobecność, lub wręcz nieistniejących. Pierwsze z nich to wyobrażenia odtwórcze a drugie nazywane są twórczymi, powstającymi na bazie znanych już obrazów lub czegoś zupełnie nowego.

Zabawa „na niby”

Większość rodziców zna zabawę „na niby”. Dziecko wciela się w różne postacie. Udaje, że jest lekarzem, piratem, strażakiem itd. albo wręcz posiada swojego niewidzialnego przyjaciela. Czy ta zabawa coś wnosi do jego rozwoju? Jak najbardziej. Nasz maluch dzięki temu sprawdza, eksploruje różne role społeczne i emocjonalne w życiu. Poznaje życie z innej perspektywy, a wyimaginowany przyjaciel może pomagać maluchowi w radzeniu sobie ze stresem.

Wyobraźnia a pamięć i rozwój

Przy nauce wykorzystywana jest głównie lewa półkula mózgu. To ona odpowiada za logiczne myślenie, cyfry, porządek sekwencji, konsekwencję czy tzw. rozsądek. Jednak sam proces uczenia się to nic innego jak obrazowanie sobie tego, czego chcemy się nauczyć. Nie bez powodu, właśnie na wizualizacji bazują wszystkie mnemotechniki.

Obecnie robimy wszystko, aby wykształcić dzieci jak najlepiej. Organizujemy im czas wolny, dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Tym samym jednak odbieramy im trochę ich własną przestrzeń. Pozwólmy się dziecku ponudzić. Dzięki temu zacznie szukać na własną rękę czegoś, czym mógłby się zająć, stymulując tym samym swoją prawą półkulę do działania.

Wyobraźnia a czytanie i pisanie

Każdego z nas chyba niejednokrotnie zdziwiło, jak nasze maleństwo potrafi nas naśladować. Odgrywając różne role w zabawach, dostosowuje także do tego swój język tak, aby zabawę uwiarygodnić. Przeprowadzono wiele badań w tym zakresie. Wskazują one jednoznacznie na wpływ wyobraźni i zabaw „na niby” na naukę czytania i pisania. Zabawy tego typu angażują bowiem ten sam rodzaj myślenia reprezentacyjnego, który wykorzystywany jest we wszystkich fazach nauki pisania i czytania. Dodatkowo opowieści, które dzieci przy okazji zabaw snują, wzbogacają naturalnie ich język.

Czas wolny dzieci: basen czy zabawa?

Basen i zabawa w przypadku kursów pływania dla dzieci się nie wykluczają. To poprzez zabawę, instruktor mobilizuje dzieci do rozwoju i angażuje w naukę pływania. Nie zapominajmy, że czas spędzony na basenie rozwinie nasze dziecko fizycznie. Nie rezygnujmy więc z tego typu aktywności, ale zorganizujmy także plan zajęć naszego maleństwa w ten sposób, aby znalazł się też czas na zabawę i rozwój wyobraźni.  Łącząc to zadbamy o całościowy rozwój naszego dziecka.