Kategorie: Blog | Nauka pływania dla dzieci

Dlaczego rodzice najczęściej wybierają pływanie dla swoich dzieci?

Kochający i odpowiedzialni rodzice myślą o tym, jak pozytywne wpłynąć na rozwój swoich dzieci. Traktują to, bardzo słusznie, jako inwestycję w przyszłość swoich maluchów.

Pływanie dzieci a bezpieczeństwo

Dlaczego tak jest? Ponieważ zalet płynących z nauki pływania jest bardzo wiele. Ważnym aspektem jest na pewno bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo rozumiane wieloaspektowo. Przede wszystkim pływanie jest uznawane za sport bezkontuzyjny, także znikają obawy, że nasze dziecko podczas treningu zrobi sobie krzywdę.

Po drugie zajęcia zawsze odbywają się pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Oddajemy więc swoje dzieci w dobre ręce. To on dba o to, żeby nasze dziecko z lekcji wyciągało to, co najlepsze. Na końcu, upewniając się, że nasze dziecko umie pływać, zapewniamy sobie spokój ducha na wszelkich wakacyjnych wyjazdach nad morze czy jezioro. Nasz milusiński będzie wiedział, jak bezpiecznie poruszać się w środowisku wodnym. Kto wie, może na takich wspólnych wakacjach, to my się od niego czegoś nowego nauczymy na temat techniki pływania J

Pływanie a zdrowie dziecka

Dziś skupimy się na dwóch organach, czerpiących cały ogrom benefitów z pływania dla naszych maluchów tj. płucach i sercu.

W czasie pływania wentylacja płuc się znacząco zwiększa. Duże potrzeby tlenowe organizmu w wodzie spowodowane są przyspieszeniem przemiany materii podczas pływania. Tym samy sport ten staje się doskonałym lekarstwem na niedotlenienie organizmu. Co więcej, odbywa się to w bardzo sprzyjającym środowisku, gdyż powietrze nad wodą jest czyste, wolne od kurzu i innych zanieczyszczeń. Dlatego jest to dyscyplina śmiało polecana także dla ludzi z problemami alergicznymi i astmatycznymi. Jaki jest więc efekt pływania dla płuc naszych dzieciaczków? Badania wykazały, że pojemność życiowa płuc osiąga u pływaków najwyższe średnie wielkości.

A teraz trochę o sercu. Pozioma pozycja ciała podczas pływania w istotnym sposób ułatwia pracę tego organu. Co więcej, ciśnienie i prąd wody działają masująco na nasze naczynia krwionośne, tym samym usprawniają krążenie krwi i obfitszy jej dopływ do serca.

Nauka pływania dla dzieci korzyści

Ruch w wodzie połączony z pokonywaniem jej oporu harmonijnie kształtuje sylwetkę. ćwiczenia kształtują podstawowe cechy motoryczne takie jak: siła, wytrzymałość, gibkość, szybkość.
Poza tym udowodniony jest wpływ pływania na korektę postawy. Nasze ciała przyjmują w wodzie najbardziej prawidłową pozycję, przyczyniając się tym samym do korekty nadmiernych krzywizn kręgosłupa. Podczas pływania zaangażowane są prawie wszystkie mięśnie i stawy, co umożliwia rozbudowanie gorsetu mięśniowego, który utrzymuje odpowiednią postawę.

Ruch w wodzie jest doskonałym zabiegiem hartującym organizm dziecka. W wodzie zwłaszcza chłodnej, organizm w krótkim czasie traci duże ilości ciepła i broniąc się przed zbytnim oziębieniem, uruchamia mechanizmy obronne. Zetknięcie się skóry z zimną wodą powoduje samoregulujący skurcz mięśni gładkich jako przeciwdziałanie wzmożonej utracie ciepła w środowisku chłodniejszym.

Stwierdzono, że w zbliżonych warunkach na początku nauki pływania mali pływacy ziębną w wodzie dużo szybciej, niż po
jej zakończeniu. Dzieje się tak, ponieważ, organizm przystosowuje się do pracy w chłodniejszej wodzie, uodparniając się na przeziębienia i katary.

Nauka pływania Warszawa Mokotów

Skorzystajmy więc z udogodnień, jakie niesie za sobą mieszkanie w Warszawie i zapiszmy naszych milusińskich na naukę pływania. Zachęcamy także do pomyślenia o sobie i może razem z nimi zapiszmy się na basen. Sprawmy, by zdrowy tryb życia, poprzez pływanie, stał się udziałem całej naszej rodziny! Zapraszamy więc na zajęcia w PAAR na Mokotowie!