Strona Główna » Dlaczego oddech jest ważny w pływaniu?

Dlaczego oddech jest ważny w pływaniu?

Poświęciliśmy już dużo czasu temu, aby przybliżyć Wam techniki pływania, a także rozległe zalety tego sportu. Dziś zajmiemy się bardzo istotną kwestią i czasami głównym problemem w trakcie nauki pływania, czyli prawidłowym oddychaniem.
Zdawałoby się, że oddychanie to najbardziej naturalna i bezproblemowa rzecz, jaką robimy w życiu, ale tylko do czasu jak nie zaczniemy oddychać pod wodą. Nagle okazuje się, że tafla wody staje się barierą trudną do pokonania. Dobra wiadomość jest przy tym taka, że przy odrobinie samozaparcia, dobrych chęci i wykwalifikowanego instruktora możemy ją pokonać.

Prawidłowy oddech wpływa na cały proces pływania pod wieloma względami:
– zapewnia prawidłową wentylację organizmu, która jest istotna przy uprawianiu każdego rodzaju sportu,
– podczas wstrzymywaniu oddechu nasze ciało sztywnieje, co bardzo utrudnia pływanie,
– wypełniona powietrzem klatka piersiowa traci opływowość – górna partia ciała wznosi się wtedy do góry, jak balonik na wodzie, a dolna ciągnie do dołu, ze względu na nadmierne obciążenie,
– bez prawidłowego oddechu ciało traci swoją wydolność, dzięki czemu dużo szybciej się męczymy, a trening przestaje być efektywny.

Jak więc oddychać podczas pływania? Powietrze nie powinno być wydychane gwałtownie. Powinniśmy dbać o to, aby wydech był jak najbardziej naturalny, czyli powolny, stopniowy oraz w miarę pełny tak, aby przy wdychaniu powietrza na powierzchni płuca były puste. Wdech najlepiej wykonywać ustami a wydech nosem (albo nosem i ustami). Dzięki wydechowi przez nos unikamy jednocześnie dostania się wody do nozdrzy. Częstym błędem popełnianym przez początkujących pływaków, jest odruchowa chęć nabrania i wypuszczenia powietrza przy wynurzeniu, w konsekwencji powoduje to duże spowolnienie płynięcia, a często nawet zachłyśnięcie.

Nieprawidłowy oddech, przypadkowe zachłyśnięcia stają się dużym czynnikiem stresogennym, występującym przede wszystkim u dorosłych. Tym bardziej istotne staje się, aby uczyć pływania od jak najmłodszych lat. Dzieci pozbawione tych barier psychicznych dużo szybciej nauczą się prawidłowego wdechu i wydechu, dzięki czemu nauka pójdzie im szybko i bezstresowo. Da to też duży komfort rodzicom, bo unikną niebezpiecznych sytuacji, wyjeżdżając ze swoimi milusińskimi nad morze czy jezioro.

Nauka pływania Warszawa

Zdajemy sobie sprawę, że oddychanie w czasie pływania to nie jest najbardziej naturalna rzecz dla nas, ale zapewniamy, że przy pomocy rad i pod czujnym okiem instruktora, może się łatwo taką stać. Dzięki temu nie tylko będziemy odczuwać nieustanną radość z pływania, ale i zadbamy o prawidłową wydolność naszych płuc. Dobra szkoła pływania staję się więc tutaj kluczowa. My oczywiście polecamy w Warszawie PAAR, dający Wam gwarancję szybkiej i relaksującej nauki tego pięknego sportu, jakim jest pływanie.

Zapraszamy do śledzenia naszego fanpage’a!

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Zagłosuj teraz)
By | 2018-04-04T23:41:13+00:00 Kwiecień 2nd, 2018|Blog, Nauka pływania dla dzieci|Możliwość komentowania Dlaczego oddech jest ważny w pływaniu? została wyłączona