Kategorie: Blog | Nauka pływania dla dzieci

Bezpieczne wakacje czyli jak mądrze wykorzystać umiejętności pływania podczas wakacyjnych wyjazdów?

Tak jak zapowiadaliśmy ostatnim razem, dziś zajmiemy się tematem bezpieczeństwa na wakacjach. Dodajmy, że pewnych podstawowych zasad trzymać się powinni opiekunowie tak dzieci, które jeszcze nie zdążyły przejść kursu pływania, jak i tych, które są w jego trakcie, tudzież po. Jakie to więc zasady?

1. Nie traćmy dziecka z oczu nawet na chwilę. Wystarczy, moment, chwila nieuwagi, aby dziecko utonęło nawet w najpłytszej wodzie. Nie wybierajmy więc nigdy drogi na skróty, gdzie Wy leżycie w odległości od dziecka, a ono chlupie się na brzegu. Może się bowiem okazać, że w chwili, gdy maleństwo będzie Was potrzebować, Wy się potkniecie o coś, albo inni plażowicze będą Wam tarasować drogę do niego. Nie ryzykujmy!
  2. Wybierajcie zawsze dla dzieci kąpieliska strzeżone. Unikajmy więc wszelkiego rodzaju stawów, dzikich plaż nad morzem czy jeziorami, rzek czy rzeczek, które są objęte zakazem kąpieli. Obecność ratownika da nam pewność, że nie tylko my czuwamy nad jego bezpieczeństwem, ale i ktoś specjalnie w tym przeszkolony. Dlatego też, gdy zwróci on nam uwagę, słuchajmy go, a nie wdawajmy się w niepotrzebne dyskusje. Jest po pierwsze bardzo niepedagogiczne, gdy nasz podopieczny na to patrzy, po drugie ratownik jest tam dla naszego bezpieczeństwa i wie doskonale, co robi. Dodatkowo kąpieliska takie są kontrolowane pod względem czystości wody czy jakości powierzchni brzegowej.
  3. Rezygnujemy z alkoholu. Rzecz chyba oczywista dla każdego. Słońce, alkohol i woda to zawsze zły pomysł, ale szczególnie groźny, gdy są z nami dzieci. Pamiętajmy, że nawet najmniejsza ilość alkoholu w gorący dzień powoduje spadek koncentracji i szybkości reakcji – dwóch czynników niezbędnych podczas opieki nad maluchem nad wodą.
  4. Pamiętajmy także o odpowiednim ubiorze i akcesoriach. Gdy zabierasz dziecko na żaglówkę czy kajak, bezwzględnie wyposażamy go w odpowiednią kamizelkę dobraną do wieku i wagi dziecka oraz posiadającą odpowiednie certyfikaty. Nie zapomnij o nakryciu głowy chroniącym przed przegrzaniem główki i filtrze przeciwsłonecznym chroniącym szczególnie wrażliwą skórę maleństwa.

No dobrze, ale gdzie ta zabawa? Tylko bezpieczeństwo i bezpieczeństwo. Tak jest, ponieważ ono jest najważniejsze. Jednak gdy już wprowadzimy w życie najważniejsze zasady, to nie zapomnijmy także o gadżetach. Mowa tu o dmuchanych kołach, rękawkach ratunkowych, maskach z rurkami do nurkowania. Także piłka i plażowe frisbee idealnie nada się do plażowych szaleństw. Do tego wszystkiego wybierzmy kolorowy ręcznik plażowy, jakieś smakołyki, dużo wody do picia. Tym sposobem mamy receptę na idealny dzień nad wodą!

Zwróćmy jeszcze uwagę na jedną rzecz dotyczącą bezpieczeństwa w wodzie. Jest nią umiejętność pływania. Kurs pływania dla dzieci sprawi, że nasz mały pływak będzie sam wiedział jak się bezpiecznie zachować w wodzie.

My także będziemy o nasze dziecko spokojniejsi a jemu zapewni dużo większą możliwość zabawy, gdy będzie mogło popływać u naszego boku. Zapraszamy więc do PAAR – przygotujemy Wasze dziecko do bezpiecznych wakacji!