Strona Główna » Style Pływackie Cz. 2

Style Pływackie Cz. 2

2. Style pływackie: styl klasyczny (żabka)

Żabka to najpopularniejszy styl pływacki wśród amatorów. Niestety, sposób pływania najczęściej widywany na basenach nie ma zbyt wiele wspólnego z klasyczną wersją tego stylu. W prawdziwej żabce wynurzamy i chowamy głowę pod wodę, a nie trzymamy ją stale zadartą do góry. Ruchy rąk nie są też tak zamaszyste – w momencie wynurzania się zbliżamy łokcie do tułowia, a dłonie układamy jak do modlitwy, co pozwala łatwiej wybić się nad powierzchnię wody. Kolejny ruch – szybkie wyprostowanie ramion powoduje, że całe ciało ponownie się zanurza.

Także praca nóg jest dosyć specyficzna – nie rozszerzamy kolan maksymalnie na boki, lecz robimy tylko delikatny rozkrok podciągając stopy w kierunku pośladków. Żabka nie jest odpowiednim stylem dla tych, którzy poprzez pływanie chcą zniwelować bóle pleców i wzmocnić mięśnie przykręgosłupowe. Tak naprawdę, stosując nawet klasyczną technikę tego stylu, zmuszamy ciało do wykonywania ruchów w nienaturalnych płaszczyznach. Cierpi na tym szczególnie odcinek szyjny i lędźwiowy kręgosłupa. Co więcej, żabka bardzo dobrze rozwija mięśnie klatki piersiowej, ale praktycznie wcale nie angażuje do pracy mięśni grzbietu. Długotrwałe pływanie tym stylem prowadzi więc do dysproporcji w budowie sylwetki, co można zauważyć u profesjonalnych żabkarzy.

Unikaj żabki dyrektorskiej

Żabka dyrektorska (zwana też krajoznawczą, żabką obserwatorką) to błędny wariant klasycznej żabki, w którym głowa stale znajduje się nad powierzchnią wody. Częste pływanie w ten sposób to prosta droga do nadwyrężenia kręgów szyjnych, a w konsekwencji powstania zwyrodnień w tej części kręgosłupa, które mogą mieć poważne następstwa (bóle karku, drętwienie rąk, zawroty głowy). Żabka dyrektorska nie wpływa też dobrze na odcinek lędźwiowy kręgosłupa powodując, że dolna część pleców pozostaje w stałym napięciu.

Zamiast żabki dyrektorskiej lepiej wybrać styl grzbietowy – jest łatwy w nauce, a przy tym najzdrowszy dla kręgosłupa.

Już w następnej częsci : Styl grzebietowy, styl motylkowy oraz specjalny bonus dla najmłodszych :)) zapraszamy serdecznie.
Style Pływackie Cz. 2
Źródło : http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/rekreacja/style-plywackie-5-najpopularniejszych-technik-plywania_43120.html

 

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Zagłosuj teraz)
Loading...
By | 2017-03-21T18:53:46+02:00 Sierpień 25th, 2016|artykuły|0 Comments

Leave A Comment