Zabieram dzieci na basen, bo nie chcę żeby były grube!

Przyczyn nadmiernej wagi u dzieci jest wiele. Od czynników płodowych np. cukrzycy ciążowej po różne zaburzenia typu przykładowo niedoczynność tarczycy. Jednak najczęściej w przypadku dzieci są to po prostu złe nawyki żywieniowe przekazywane przez rodziców.

Jest jeszcze jeden czynnik, który z pewnością nie jest bez znaczenia. Obecnie większość rzeczy możemy zrobić przez Internet nie ruszając się z kanapy. Jest to dla nas ogromna oszczędność czasu i energii, jednak jest to też sposób na spędzanie czasu wolnego. I tego bardzo często uczymy nasze pociechy. Przez co mają one mniej ruchu i nie uczą się form aktywnego spędzania czasu. Niestety coraz częściej widać to po nadwadze naszych dzieci. Siedzący tryb życia przekłada się również na nasze pociechy.

W dobie tak atrakcyjnych telefonów i tabletów, komputerów czy telewizorów dzieci bardzo chętnie spędzą swój wolny czas przyklejone do kanapy z oczami utkwionymi w ekranie. A to z pewnością nie pomaga w walce z otyłością dzieci. A nawet więcej – kształtuje to niewłaściwe nawyki, czyli brak aktywnego wypoczynku.

Co zatem możemy zrobić? Jak zapobiegać? Jak nauka pływania może przyczynić się do zmniejszenia plagi nadwagi wśród naszych pociech?

Podstawą jest dieta.

Nawyki żywieniowe w dużej mierze wynosimy z domu. Dlatego warto zatroszczyć się o zbilansowaną dietę dla całej rodziny. Oczywiste jest również, że podczas aktywności fizycznej spalamy kalorie. Ruch to zdrowie i nie trzeba do tego nikogo przekonywać.

Nasze dzieci podczas zajęć z nauki pływania nie tylko nabierają dodatkowej sprawności, ale również zrzucają zbędne kilogramy. A dobry instruktor pływania potrafi  na tyle uatrakcyjnić zajęcia, że staną się one czystą przyjemnością, łącząc w ten sposób przyjemne z pożytecznym.

Jednak regularne chodzenie z dzieckiem na basen to nie tylko gubienie nadwagi, czy nabywanie umiejętności pływania. Czasem nie zdajemy sobie sprawy jak ważne jest tworzenie nawyków aktywnego spędzania czasu wolnego. W szczególności teraz kiedy zabawy na podwórku często zastępują tablety, czy telefony. Przebywanie długi czas w bezruchu, pochylając się nad ekranem nasze dzieci kiedyś odchorują. Dlatego uczmy nasze dzieci jak korzystać z tego typu urządzeń.

Warto również zachęcać nasze dzieci do różnego rodzaju aktywności, pokazując im piękno tego świata, nie tylko wirtualnego. Pokażmy im, jaką radość może dać gra w piłkę czy zajęcia na basenie. Zabierajmy również dzieci na basen razem z nami, nie tylko na zorganizowane zajęcia. W ten sposób podczas wodnych wygłupów nawiązujemy z dzieckiem bezcenną więź. Dajemy im to co najcenniejszego od nas mogę otrzymać – nasz czas. A pływanie to świetny odpoczynek dla naszych kręgosłupów udręczonych siedzącym trybem pracy.

Basen daje nam wspaniałą możliwość cieszenia się tym co najczęściej wybieramy na wakacyjny odpoczynek. Z pewnością znajdziemy pływalnię, która spełni nasze oczekiwania. I tym sposobem cały rok mamy szansę na doskonalenie pływania i radość z efektów.

To od nas – rodziców zależy jakie nawyki przekażemy swoim dzieciom.

Pływanie w basenie może być źródłem takiej samej radości co pływanie w morzu.

Pamiętajmy, że jesteśmy dla naszych dzieci przykładem! Jeśli siedząc przed telewizorem powiemy dziecku „idź na basen”, „ pograj w piłkę” nie zachęcimy go do tego tak bardzo jak gdy powiemy „ chodź, idziemy popływać!”. Wszystko co my robimy przekłada się na nasze dzieci. To co lubi rodzic do, czy tego chcemy czy nie koniecznie, siłą rzeczy ma ogromny wpływ na dziecko. A motywując w ten sposób dziecko skorzystamy my sami.

Warto pływać aby zyskać, bądź odzyskać formę.

Należy  doceniać, że wzrasta świadomość wśród rodziców jakie wspaniałe efekty daje basen ich pociechom. Ilość pływających dzieci wzrasta. Coraz częściej przeprowadzamy na basen już najmłodsze maluchy. I my dołączmy do tego grona jak najszybciej. Pozwólmy cieszyć się korzyściami jakie daje nauka pływania dla dzieci i niemowląt.

Nie umiesz pływać? Aquaareobik to świetny sposób na spalanie kalorii w wodzie bez treningu pływackiego. Wykonuj różnorodne ćwiczenia:

• od maszerowania w wodzie,
  • wymachów nóg,
  • przysiadów,
  • po podskoki czy bieganie.

Tak więc bez oporów można stwierdzić, że pływanie odchudza. Pobudza metabolizm i kształtuje wiele cennych umiejętności. Nie dotyczy to jedynie dzieci. Dlatego jeśli chcesz poprawić swoją sylwetkę również skorzystaj z tego wspaniałego sportu. Można schudnąć świetnie się bawiąc! Ilość korzyści jakie niosą za sobą zajęcia z nauki pływania z pewnością nie zastąpi żadna nawet najlepsza nowa zabawka! Jest to więc wspaniała inwestycja w zdrowie i rozwój naszych dzieci i nas samych!