Bezpieczeństwo dzieci na wakacjach i nauka pływania

Twoje dziecko cały rok uczyło się pływać pod okiem instruktora pływania, by na wakacjach było bezpieczne? Świetna inwestycja!

Pływanie to umiejętność bardzo cenna i daje wiele korzyści w różnych dziedzinach życia. Trzeba jednak pamiętać, że morze to nie to samo co basen, a nauka pływania wymaga czasu i wytrwałości. I to my jako rodzice odpowiadamy za bezpieczeństwo naszych dzieci podczas tego wyczekiwanego odpoczynku.

Warto przemyśleć przed wakacyjnym szaleństwem co zrobić, żeby to był cudowny i przede wszystkim bezpieczny czas odpoczynku i super zabawy. A przecież wiadomo, że nic nie daje tyle radości co wodne kąpiele!

Zatem co robić, a czego unikać? Po pierwsze uczmy nasze dzieci pływać! A także uczmy się sami, abyśmy potrafili w razie potrzeby odpowiednio zareagować. Jest to umiejętność bardzo przydatna nie tylko w czasie wakacji. Niestety co roku słyszymy, że dla niektórych rodzin ten czas zakończył się niezbyt miłymi wspomnieniami lub nawet tragedią. Przypomnijmy sobie zatem kilka zasad bezpiecznego korzystania z pływania na wakacjach:

1. Pływamy tylko w wyznaczonych, strzeżonych miejscach pod okiem ratownika WOPR. Jest to bardzo ważna zasada i bezdyskusyjna jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszych dzieci nad wodą. Są to specjalnie wyznaczone kąpieliska, sprawdzone pod względem bezpieczeństwa i pod ciągłym nadzorem. W szczególności wystrzegajmy się kąpieli przy wywieszonych czerwonych flagach! Pamiętajmy, że natura jest piękna, ale potrafi być niebezpieczna.
  2. Miej dziecko cały czas „na oku”. Nawet jeśli Twoja pociecha podczas zajęć z nauki pływania na basenie świetnie sobie daje radę pamiętaj, że morze to:
  •  fale,
  • zróżnicowane dno,
  • wysoka temperatura,
  • tłum ludzi.

Nie są to warunki takie jak na pływalni, gdzie dodatkowo ciągle jest pod obserwacją instruktora i ratowników. Nie zwalnia nas z tego punktu również kąpielisko patrolowane przez ratownika, ponieważ w tak ogromnej ilości bawiących się i skaczących dzieci nie jest łatwo w porę dojrzeć tego, który wcale nie skacze a nerwowo próbuje złapać powietrze. Dlatego koniecznie – dziecko pod stałą kontrolą! Jeżeli Twój maluch ciągle ucieka Ci do wody, zamiast pozwolić mu na samodzielną zabawę przy brzegu bezpieczniej rozbić się dalej od wody, a namiastkę jej zapewnić w dmuchanym baseniku. Wtedy spokojnie będziemy mogli się zrelaksować obok bawiącego się świetnie dziecka, a do Morza pójdziecie razem na fantastyczną, bezpieczną wspólną zabawę.

1. Porozmawiaj z dziećmi o zasadach panujących nad wodą i jak mają się zachować w razie zagrożenia. Starsze pociechy uczul w szczególności na podtapianie, wypływanie samotnie w głąb Morza czy skoki w niedozwolonych miejscach. Takie wakacyjne zabawy, niestety nadal bardzo popularne mogą okazać się tragiczne w skutkach. Z najmłodszymi pociechami rozmawiajmy np. o uciekaniu do wody. Z pewnością będą testować postawione reguły, jednak spokojne tłumaczenie i konsekwencja w końcu przyniesie zamierzone efekty. Jednocześnie nie straszmy. Nie o to chodzi, żeby w dziecku zasiać lęk przed wodą, a po prostu wskazywać jakie mogą być konsekwencje. Pokażmy jak może się bawić, żeby było bezpieczne.
  2. Alkohol na plaży – a dokładniej jego brak. Słońce, woda i alkohol to mieszanka wybuchowa i bardzo niebezpieczna. Dzieci zawsze muszą mieć nad wodą opiekuna, który potrafi pływać, a także nie spożywał alkoholu. Niebezpieczne jest samo pływanie pod wpływem „ procentów”, co dopiero gdy pomocy wymaga nasze dziecko. Bądźmy zatem odpowiedzialni. To nasze dzieci, a ich życie i bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas. A nawet najmniejsza jego ilość może uśpić naszą czujność i opóźnić reakcję, gdzie liczą się sekundy!
  3. Ograniczone zaufanie do kółek i pływaczków. Często można zobaczyć dzieci, które zaopatrzone w tego typu sprzęt potraktowane są jako w pełni samodzielne w wodzie. Nic bardziej mylnego! To jedynie kawałek nadmuchanej gumy, która czasem może stworzyć dla naszego malucha niemałe niebezpieczeństwo, w szczególności na falującej wodzie. Jeżeli więc już zdecydujemy się na ich zakup nie pozostawiamy im odpowiedzialności za nasz największy skarb! Niech będzie to pomoc, czy urozmaicenie zabawy, a nie gwarancja bezpieczeństwa.
  4. Wchodzimy do wody stopniowo. Nie rzucamy się rozgrzani po kąpieli słonecznej w przyjemnie chłodną wodę. Najpierw przez ochlapanie twarzy, karku, okolic serca itd. przygotujemy nasz organizm na zmianę temperatury. Dotyczy to zarówno dorosłych jak i dzieci.
  5. Uważaj na pogodę. Zwracaj uwagę na temperaturę wody, ale przede wszystkim na burze. Słona woda jest świetnym przewodnikiem. Dlatego gdy tylko zanosi się na burzę szukajmy schronienia dla siebie i swoich dzieci.
  6. Korzystając ze sprzętów wodnych zawsze pamiętajcie o zdrowym rozsądku i używaniu ich zgodnie z zasadami i przeznaczeniem. A ponadto obowiązkowo: kamizelki!

Pamiętajmy, że czas wakacji to świetna okazja do korzystania z naszej całorocznej nauki pływania. Poprzez zabawę możemy przyspieszyć naukę pływania czy pomóc naszym pociechom przezwyciężyć ich opory. Korzystajmy więc z tego wyjątkowego czasu. Nauczmy nasze dzieci jak w bezpieczny sposób można korzystać z uroków natury. Pokazujmy im piękny świat pełen wspaniałych przygód. Niech to będą radosne, pełne miłych wrażeń i niosące wytchnienie wspólnie spędzone chwile!

Powodzenia i udanego wypoczynku!

Zapraszamy do śledzenia naszego fanpage’a!

By | 2017-06-30T12:18:52+00:00 Czerwiec 25th, 2017|Blog, Nauka pływania dla dzieci|Możliwość komentowania Bezpieczeństwo dzieci na wakacjach została wyłączona